תראו, אתם יודעים שאני לא בפייסבוק, ואולי התמונה הזאת למטה כבר יותר ויראלית מנגיף אבולה, ואולי היא כבר מסתובבת פה חמש שנים כמו הדואר זבל הכי נצחי, אבל היא בכל זאת משעשעת אותי.

אחד מספרי היסוד של חנון המד"ב המתחיל הוא סדרת "מדריך הטרמפיסט לגלקסיה" מאת דגלס אדמס, שלצערנו הרב עד מאד הלך לעולמו בגיל צעיר מדי. ובספר הזה יש שתי חוכמות מגניבות שהפכו לממים תרבותיים מהמעלה הראשונה. הראשונה היא Don't Panic, שתי מלים חשובות הכתובות בפונט ענק על כריכתו של אותו מדריך טיולים גלקטי, והשניה היא מחשב על עצום שמחשב מיליוני שנים את התשובה לחיים, ליקום ולכל השאר.

והתשובה, גבירותי ורבותי, היא… 42.

וראו מה הלכו חכמינו ומצאו לגבי מנוע החיפוש שאכל את כל מנועי החיפוש האחרים:

התשובה לחיים, ליקום ולכל השאר היא גוגל.

התשובה לחיים, ליקום ולכל השאר היא גוגל.

ותודה רבה מאד לחברתי לימור כהן על השעשוע הזה. כן ירבו 🙂

תגובות
 1. One Of The Crowd הגיב:

  המביא דברים בשם אומרם וגו'

  https://twitter.com/wecms

  • mr.globy הגיב:

   החיוך לא סר מפני מרגע שנחו עיני על הפוסט.

  • אוקי, אז לחצתי על הלינק והגעתי לעמוד טוויטר כלשהו. מה אני אמורה לראות שם? את המקור לתמונה?
   [בסדר, בסדר, אני מבטיחה שבאיזשהו שלב אני אצא מהמערה, אחליף את פרוות הנמר בבגדים מודרניים ואתחיל לגלות עניין בפייסבוק וטוויטר. אבל בינתיים תסבירו לי כמו לסבתא שלכם]

   • חיה הגיב:

    שלום יעל, ביום חמישי הבא ב"ה יתקיים באונ' העברית בגבעת רם כנס "מאורות" על מד"ב. חשבתי שזה יכול לעניין אותך. נהנית לקרוא מה שאת כותבת.

    • איל הגיב:

     רק הערה קטנה, לדעתי האישית, כדי להנות באמת מדגלס אדמס, או מטרי פראצ'ט (לצורך העניין), מוכרחים להכיר את הזאנר היטב לפני שפןתחים במסע המופלא ברחבי הגלקסיה הפרטית שלהם. ולא לשכוח מגבת.
     ולא להתבייש בהימנעות מטוויטר או פייס בוק, אני אישית די גאה בעובדות אלו- אם זאת מערה מקווה שלא אאלץ לצאת ממנה.

     • פשוט יעל הגיב:

      אני לא ממש יודעת למה את מתכוונת כשאת אומרת 'ליהנות באמת', אבל אני חושבת שאני לא אוהבת את מה שמשתמע מזה. אני אישית קראתי לראשונה את דגלאס אדאמס כשהייתי בתיכון (אולי אפילו בחטיבת הביניים), ולא ממש הכרתי מד"ב. תכל'ס, עד היום אני לא מכירה כ"כ הרבה (למרות מאמציו הנאצלים של הבנזוג להשלים את החורים בהשכלה שלי).
      האם פספסתי רפרנסים ומחוות וכו' כשקראתי אותו? סביר שכן. האם נהניתי ממנו? מאוד. מאוד מאוד. וכן, נהניתי *באמת*. הרבדים שנוספו בקריאות מאוחרות יותר, כשכבר הכרתי יותר התייחסויות (גם למד"ב וגם לדברים כמו תרבות בריטית וכו') הם נהדרים, אבל לא הייתי מגיעה אליהם בכלל לולא הספר היה כזה שאפשר להתחבר אליו ולצחוק ממנו ולאהוב אותו כבר בקריאה הראשונה, בלי שום רקע בכלום. למעשה, יש מצב שדגלאס אדאמס הוא זה שהתחיל את תהליך ההתגייקות שלי.לא סתם יעל קראה לו 'אחד מספרי היסוד של חנון המד"ב המתחיל' – קל להתחיל ממנו, בגלל ההומור, בגלל הכיף.

      ואני יודעת שלא התכוונת לומר שאי אפשר ליהנות ממדריך הטרמפיסט לגלקסיה *בכלל* בלי רקע מד"בי, או משהו כזה, כן? אבל אני מדמיינת איזו תיכוניסטית כזו כמו שאני הייתי, חנונית תולעת ספרים אבל עדיין לא גיקית, שאומרים לה משהו כזה – ואז, כשהיא נתקלת במדריך הטרמפיסט לגלקסיה היא לא קוראת אותו, כי זה 'לאחר כך', כי צריך להכיר את הרקע. כי אמרו לה שהיא לא תיהנה באמת. זה לא בזבוז? אף פעם אל תגידי לאנשים 'אוי, חבל לקרוא/לראות X לפני שמכירים את Y'. עדיף בעיניי משהו כמו 'אני מקווה שתהנה מ-X, אבל בכל אופן נסה לקרוא/לראות אותו שוב אחרי שתכיר את Y'. תני להם צ'אנס.

      • יעל יקירה, זה לא אני אמרתי, זה אייל אמר. ולמיטב זכרוני, הוא בן.
       למרות שבכיתה של מדורצ'יק, רוב השמות של הבנים שייכים בעצם לבנות. ידעתם שהיום גם שחר וגיא נעשו שמות של בנות? אני עוד מחכה לבת שההורים שלה יקראו לה "משה".

       • פשוט יעל הגיב:

        אופס, לא חשבתי שאת כתבת את התגובה – סתם חמק ממני לרגע שזה אייל אחד, ככה"נ בן (משום מה כל הזמן קראתי את זה בנקבה, כולל 'גאה' בקמץ).

      • איל הגיב:

       ראשית חכמה, אני מסכים שאפשר להתחיל מכל נקודה שהיא, ושמדריך הטרמפיסט מצחיק מספיק גם בלי היכרות מוקדמת עם הז'אנר. אצלי היו כבר מספר שפרים שקדמו למדריך, ויותר מרפרנס ספציפי נהנתי מן ההגחכה הגורפת שאדאמס מבצע לכל הז'אנר הספרותי הזה, כולל ההסברים המדעיים המבריקים לרעיונות מופרכים לחלוטין. אבל דבר אחד אני יכול לומר – אף פעם אל תקשיבי למי שאומר לך לא לקרוא משהו, תמיד עדיפים אלו שאומרים לקרוא עוד משהו, במיוחד אם למדת שטעמם תואם את שלך.

       • פשוט יעל הגיב:

        נו, אז אחלה – אבל כשאתה אומר 'מוכרחים להכיר את הז'אנר היטב', זה מה שמשתמע מזה: שלא שווה לקרוא את הספרים האלה לפני שמכירים (הרבה) ספרים אחרים. ושוב, התיכוניסטית ההיפותטית שלי כנראה לא תחשוב שאוסרים עליה את הספר או משהו, אבל שזה ספר 'למתקדמים', כזה שצריך לחכות איתו. וזה פשוט חבל, בעיניי, כי כאמור דווקא ספרים כאלה יכולים להיות השער להכיר את הז'אנר כולו.

    • הי חיה
     הוזמנתי להרצות שם אבל לא הסתדר לי. וכן, זה באמת כנס נהדר 🙂

   • ofrahod הגיב:

    מה ש-one of the crowd ניסה להגיד לך, כנראה, זה שארז וולף הוא ההוגה של החוכמה הזאת. אפשר לקרוא על זה פרטים מעניינים כאן: http://www.holesinthenet.co.il/archives/68433.

   • One Of The Crowd הגיב:

    העמוד טוויטר של הבחור שיצר את התמונה. את התמונה ליוותה מיני-מהומה לאחר שעמוד פייסבוק כלשהו לא נתו קרדיט ליוצר.
    שום ביקורת עליך, חלילה, סתם הצחיקה אותי המהומה

 2. nina ramon הגיב:

  גדול (((-:

  • לימור הגיב:

   יעל, אני מקווה שלא תכנעי ללחץ החברתי ותישארי במערה -:

   תמיד נעים לי לקרוא אותך.

   המדע הבדיוני 'חזה' הרבה דברים אחרים שישאירו אנשים עם פה פתוח, מחשב העל הוא הקטן שבהם.

 3. נועה פלג הגיב:

  מצוין! זה אחד הספרים האהובים עלי, ואת סדרת הפרקים שעוסקת ב-42 קראתי המון פעמים כי אלו פרקים מאוד מאוד משעשעים. אז כמובן שהתמוגגתי מהפוסט שלך 🙂

 4. נרי סבנייה הגיב:

  יעל, אין עלייך. כל פוסט פגז. 🙂

  • די, די, תמשיכי.
   היום, אגב, הייתי במגרש הביתי שלך – החלפתי אחד הקולגות שלך בהרצאה בבר אילן. פגשתי את רחל ואת נעמי ואת אוון פולנברג – רק אותך לא. חבל 😦

 5. שלומית הגיב:

  מעולה. פעם גרתי בדירה שהכתובת שלה הייתה רחוב זה וזה 42 – זה שימח אותי בכל פעם שכתבתי את הכתובת.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s