משרד האוצר מפר הבטחות ומייבש את ספרות המופת

פורסם: 10/01/2012 ב-מה קורא בענף*
תגים: , , ,

התקציר לעצלנים:

למרכז הספר והספריות בישראל הוקצה תקציב לשנת 2011. חלקו הועבר כמובטח; המרכז ומפעליו השונים, שאחד מהם הוא המפעל לתרגום ספרות מופת, התחייבו התחייבויות שונות על סמך התקציב המאושר, התחייבויות שנועדו לקדם את הספרים, הקריאה והתרגום בישראל.

האוצר מסרב להעביר את יתרת התקציב המגיע למרכז על פי ספר התקציב. לפיכך, גופים רבים שהתחייבו לשלם למתרגמים, עורכים ושאר בעלי מקצועות מיותרים שכאלה, אינם מסוגלים לפרוע את התחייבויותיהם.

עדכון: פרופסור ניצה בן ארי עדכנה אותי כי הכסף הועבר. היאח הידד… באמת, המדינה נמצאת במצב מצוין אם אפילו על תקציבים שהובטחו צריך להתחנן…

להלן פנייתו של חיליק נדב מהוצאת חרגול בנושא:

שלום רב,

זוהי פנייה למתרגמות ומתרגמים, יועצות ויועצים לתרגום, שעבדו ועובדים כיום עם המפעל לתרגומי מופת, וכן אנשי תרבות ואקדמיה הקשורים לנושא.

הפנייה נעשית לאחר בירור העובדות לאשורן מול אנשי מרכז הספר והספריות בישראל, ובעצה אחת איתם. במקביל נעשתה פנייה זהה להוצאות לאור.

משרד האוצר אינו מעביר את יתרת תקציב 2011 למרכז, בניגוד לעמדת משרד התרבות.

התוצאה היא שמפעלים שונים של המרכז, ובכללם המפעל לתרגום ספרות מופת, אינם יכולים לעמוד בהתחייבויות קיימות שלהם. מעבר לכך עתידם מעורפל.

להלן מכתב [ר' למטה] המפרט מעט יותר את המצב.

הוא ממוען למנכ"לית משרד התרבות, אורלי פרומן, כמכתב עידוד והמרצה לקראת פגישתה ביום שני הקרוב עם החשב הכללי במשרד האוצר.[אופס, עד שהתפניתי לפרסם את המכתב הפגישה כבר התקיימה. אבל בכל מקרה כדאי שתדעו זה המצב.]

ברור שאם הבעיה, שנראית היום בירוקרטית-טכנית, תהפוך לאיום ממשי, יהיה צורך בצעדים נוספים כגון מתן פומבי לעניין בכלי התקשורת וכיו"ב.

אני קורא לכם להתגייס למטרה חשובה זו ולאשר בדוא"ל חוזר את הצטרפותכם למכתב. לא נדרשת חתימה ממש.

כדי שלא אטעה, אנא הוסיפו כל אחת ואחד, לפי העניין, תואר אקדמי ופרסים רלוונטיים לנושא [פרס ישראל, א.מ.ת., טשרניחובסקי וכו'].

אודה לכם על תשובה במהלך סוף השבוע, ולא יאוחר ממוצ"ש.

שמות וכתובות הנמענים הרבים לדוא"ל זה הוסתרו כדי למנוע "קציר" נתונים.

אני עומד לרשותכם בכל שאלה.

בברכה,

יהונתן (חיליק) נדב

חרגול הוצאה לאור בע"מ

ת.ד. 11036 תל-אביב 61116

טל. 03-6952350 begin_of_the_skype_highlighting            03-6952350      end_of_the_skype_highlighting פקס 03-6910583 נייד 054-3010473

jonathan@xargol.co.il

http://www.xargol.co.il

ולהלן המכתב הנדון:

אל מנכ"לית משרד התרבות והספורט

הגברת אורלי פרומן

שלום רב,

נודע לנו כי החשב הכללי מעכב את העברת חלק נכבד מכספי מפעלי ספרות שתוקצבו לשנת 2011 למרכז הספר והספריות.

אנו מודעים לעובדה שמשרד התרבות עושה כמיטב יכולתו כדי שהכסף יועבר, אך לנוכח הסכנה המוחשית המרחפת מעל מפעלי הספרות אנחנו קוראים לך לפעול בדחיפות לשינוי המצב ולהעברת המימון הדרוש. מדובר בתקציבים המיועדים לאפשר את פרסומם של ספרי איכות שאינם מקשטים את טבלת רבי המכר, אך אין ערוֹך לחשיבותם התרבותית. מפעלי הספרות של מרכז הספר והספריות עובדים בשיתוף פעולה הדוק עם טובי המו"לים, הסופרים, המתרגמים והעורכים בארץ. הספרים שלפרסומם מופנים הכספים הללו רואים אור למרות מצב שוק הספרים הרעוע, וזוכים להערכה, לפרסים ולהוקרה רבה בקרב קהל שוחרי התרבות.

ללא העברת הכספים הללו לא יראו הספרים אור, ולמותר לציין כמה חמורה תהיה השפעתו של "חנק" כזה על התרבות הישראלית. יתר על כן : מדובר בכספים שכבר הובטחו למו"לים, כלומר בהסכמים שנחתמו, בכספים שהוצאו ע"י המו"לים לתשלום מקדמות ובהתחייבויות שניתנו על סמך הסכמים אלה לאנשי המקצוע, שעל כך פרנסתם: סופרים, עורכים, מתרגמים, מתקינים, מגיהים וכיו"ב. אי העברת הכספים פירושה הפרת התחייבותו של מרכז הספר למו"לים, וכתוצאה מכך – הפרת התחייבותם של האחרונים כלפי אנשי המקצוע שעליהם מתבססת הספרות העברית.

ברור לנו כי אנשי משרד התרבות מודעים לכל העובדות המצערות הללו. ברור לנו גם כי איש מכם אינו רוצה שב"משמרת" שלו יבוא הקץ על מפעלי הספרות המפוארים הללו – לרבות המפעל לתרגום ספרות מופת, אחד המפעלים הוותיקים והחשובים ביותר הפועלים בישראל בתחום הקריאה והספר. אנו קוראים לכם אפוא לפתור בדחיפות את המצב העגום הזה, למנוע את קריסת מפעלי הספרות דווקא בתקופת משבר קשה זו לתחום המו"לות ולהימנע מפגיעה חמורה בתרבות העברית.

אנו מחזקים את ידיכם ומבקשים מכם להמשיך ולהתייצב מול אנשי האוצר ולעשות כל הנדרש לכך שהכספים יעברו ללא שיהוי, כדי שהתחייבויות המו"לים תוכלנה להיפרע וכדי שמפעלי הספרות יוסיפו לפעול.

בברכה,

העתק:

מר שמעון אלקבץ, ראש מינהל התרבות

גב' קרן כרמל, מנהלת המחלקה לספרות

תגובות
  1. חוה הגיב:

    ידוע כיצד מתייחס האוצר לתקציבים של משרדים "מיותרים" כגון רווחה, בריאות, חינוך, תרבות ועוד משרדים שמשרתים את האזרחים המיותרים. השורה התחתונה היא שבסוף שנה נשארים עודפים עצומים בתקציב (כאילו שהמשרדים הללו לא ניצלו את התקציב שהעמיד לרשותם האוצר ברוב טובו אך לא העביר אליהם), שמועברים במקרה הטוב לביטחון, ובמקרה הגרוע משמשים שוחד לחרדים.
    כך בדיוק מתנהל האוצר כלפי ספרות המופת. נו באמת…מי בכלל צריך ספרות מופת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s