לפני כמה שנים, כשעוד לימדתי בבית ברל, זכיתי להתוודע לעולם של מתורגמנות לשפת סימנים. במשך שעתיים בערך, ביום עיון בסופה של שנת הלימודים, חברי השומעים ואני ישבנו מרותקים למחול רב-ההבעה שהתחולל על הבמה: מתורגמנית לשפת סימנים שהמחיזה למען החירשים וכבדי השמיעה שבינינו כל מילה שנאמרה בין הדוברים השונים, וגם את השאלות שלנו.

ניסיתי לעקוב אחרי התנועות, לפענח את ההיגיון שמאחורי כל סימן. אבל סימנים בשפת סימנים הם כמו תמרורים: חלקם הגיוניים לגמרי, נובעים מהמציאות באופן ישיר ומתבקש, ואחרים מעורפלים ושרירותיים, לפחות בעיני הדיוטות כמוני.

כשהכרתי את יעל קקון, ראש המגמה למתורגמנות לשפת סימנים בבית ברל וראש המכון לקידום החרש בישראל, היא סיפרה לי יותר בהרחבה על העולם של החירשים, כבדי השמיעה והמתורגמנים שלהם. על בעיות שכל מתורגמן נתקל בהם, וביתר שאת מתורגמנים לחירשים. אחר כך הכרתי את סמי סירואה, שגם הוא, כמו יעל, בן שומע להורים חירשים שנעשה מתורגמן. החלפנו חוויות – הוא סיפר לי על התסכול של שומעים שנקלעים לאירוע של חירשים מסמנים (אלה שמדברים בשפת סימנים), על תחושת הניכור והניתוק, ואני סיפרתי לו שכך הרגשתי באירועים של המשפחה הרוסית שהצטרפתי אליה דרך נישואים. [אגב, אחרי שספרתי זיתים ושיננתי תוויות של בקבוקי יין במשך כמה שנים, נמאס לי והלכתי ללמוד רוסית באוניברסיטה. זו לא שפה שאני יכולה לתרגם ממנה, אבל אני מבינה מה מדברים אלי, בגדול.]

מאז נדדה המגמה למתורגמנות לשפת סימנים לאכסניה חדשה – אוניברסיטת בר אילן – ואף גדלה ויפתה והפכה ל-"ב.א הרב תחומי במסלול מתורגמנות שס"י. וגם יום עיון נולד לתוכנית, וכותרתו "זכויות אדם -> הנגשה -> מימוש עצמי".

אז אם מעניין אתכם לשמוע על מתורגמנים לשס"י, איך מכשירים אותם, מה זה בכלל תרגום קהילתי וכמה צורכים אותו, מקומות עבודה נגישים וגם תרגום לשפת סימנים באמצעי התקשורת, אתם מוזמנים להגיע לאוניברסיטת בר אילן ביום רביעי, 11 במאי (יום אחרי יום העצמאות), למרכז הקונגרסים על שם פלדמן (בניין 301, אולם 202), החל מהשעה 09:00 ועד 16:00. והנה תוכניה.

והנה גם סרטון יפה של השיר "אני ואתה נשנה את העולם", בהשתתפות חירשים, מתורגמנים ואנשי תקשורת ובידור.

[והראייה לכך שאין לי טלוויזיה כבר אלוהים יודע כמה שנים היא שזיהיתי יותר מתורגמנים מאשר אנשי תקשורת ובידור. כלומר, מיקי קם, מיקי חיימוביץ. אבל מי זה כל השאר?

אה, בצפיה שניה זיהיתי גם את קרן מור.]

תגובות
  1. שירי הגיב:

    יעל, משהו לא עובד או עובר בוורדפרס של התוכניה ליום עיון… אנא, נסי שנית 🙂

  2. לירון הגיב:

    מוסיפה את דני רופ, ירמי קפלן, ונדמה לי שגם לאה שבת שם.
    (כן, גם אצלנו בבית יש איזה חסך בשעות טלוויזיה)

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s