אחרי כמה שנות הוראה בלבד, חזרתי בסמסטר הזה ללמוד. הקורס הוא "ארצות הברית ממלחמת האזרחים למלחמת העולם השנייה" קורס של איל נווה, המרצה החביב עלי.

אתמול למדנו על "העידן המוזהב", על אילי ההון, הברונים השודדים שפעלו בארה"ב בארבעת העשורים האחרונים של המאה התשע עשרה, שעשו רווחי עתק בין השאר משום שהכפיפו את המערכת הפוליטית לצרכיהם באמצעות שוחד, שוחד, ועוד קצת שוחד. נווה הזכיר אחד, ג'ורג' וושינגטון פלאנקט (Plunkitt) שמו, קבלן קולות במנגנון גיוס הקולות הניו-יורקי המושחת שכונה טאמני הול (Tammany Hall, שבהשראתו קם לימים מרכז הליכוד). פלאנקט היה מאכער רציני בניו יורק של התקופה, שבכלל לא הבין מה יש לו להתבייש. הוא האמין בכל ליבו ב"שוחד הוגן" (Honest Graft), והתרעם כנגד מי שלוקחים "שוחד בלתי הוגן" – כלומר לוקחים את השוחד, אבל לא מספקים את הסחורה או לחליפין – קודם כל רוכשים קרקע, ואחר כך משתמשים בהשפעתם כדי להבטיח שהרשויות יתכננו פרויקט שיחייב אותן לקנות מהם את הקרקעות במחיר מופקע. נאומיו תועדו בספרון Plunkitt of Tammany Hall.

ומכיוון שאייל הביע את צערו שהספרון לא תורגם, הרמתי את הכפפה ותרגמתי את הקטע על סוגי השוחד. הנה, תיהנו. [ולפני שאתם מתלוננים על הסגנון הקלוקל – תקראו את המקור. האיש לא דיבר אנגלית אוקספורדית, בלשון המעטה…]

שוחד הוגן ושוחד בלתי הוגן

נאומים פשוטים מאד על פוליטיקה מעשית מאד

ג'ורג' וושינגטון פלאנקט, 1905

הערה

בראשית המאה העשרים נשא ג'ורג' וושינגטון פלאנקט, סנטור דמוקרטי מניו יורק (מחוז טאמני), את אחד הנאומים הידועים ביותר על פוליטיקה מעשית.

הנאום ידוע, ובצדק, מפני שהוא מצייר את הפוליטיקה בלי כחל ושרק. רק פוליטיקאים מעטים העזו לכבד את ההתנהגותם של נבחרי העם בתואר "שוחד הוגן"

המניעים שעמדו בבסיס האקטיביזם הפוליטי של הגוף הנבחר מופיעים בנאום Reciprocity in Patronage.

***

בימינו כולם מדברים על איך אנשים מתעשרים משוחד, אבל אף אחד לא מבין שיש הבדל בין שוחד הגון לבין שוחד לא הגון. יש ביניהם הבדל של שמיים וארץ. נכון, הרבה אנשים אצלנו התעשרו בפוליטיקה. גם אני בעצמי. הרווחתי הון עתק מהמשחק הזה, ואני מתעשר מיום ליום, אבל אף פעם לא נכנסתי לשום עסק כדי לקחת שוחד בלתי הוגן – לסחוט מהמרים, בעלי מסבאות, בתי בושת, וכדומה – וכמוני כל האנשים שעשו הון עתק בפוליטיקה.

יש דבר שנקרא שוחד הוגן, ואני דוגמה חיה לאיך שהוא עובד. אני יכול לסכם את כל החוכמה במשפט אחד: "זיהיתי הזדמנויות וניצלתי אותן."

אני אסביר לכם בדוגמאות. המפלגה שלי שולטת בעיר הזו, והיא מתכוונת לעשות הרבה שיפורים למען רווחת הציבור. טוב, נניח שקיבלתי טיפ שהולכים להקים פארק חדש במקום מסוים. אני מזהה הזדמנות ומנצל אותה. אני הולך למקום ההוא ואני קונה שם בשכונה כל שטח קרקע שרק אפשר. אחר כך המועצה של פה או שם מפרסמת את התוכנית שלה, וכולם מתנפלים פתאום על השטחים שלי, שקודם לא עניינו אף אחד. נכון שזה הוגן לגמרי לבקש מחיר טוב ולהרוויח מההשקעה שלי ומהחזון שלי? ברור שכן. וזה שוחד הוגן.

או נניח שהולכים להקים גשר חדש. אני מקבל טיפ ואני קונה כמה שטחים שאני רק יכול שאמורים להקים אליהם כבישי גישה. אחר כך אני מוכר במחיר שאני קובע וממלא קצת את החשבון שלי בבנק. אתם לא הייתם עושים בדיוק אותו דבר? זה כמו לחזות את העתיד בוול סטריט או בשוק הקפה או הכותנה. זה שוחד הוגן, ואני מחכה לו כל יום, כל השנה. אני אגלה לכם בכנות שעשיתי מזה כסף טוב, ועוד איך.

אני אספר לכם על מקרה אחד. היו תוכניות להקים פארק גדול, לא חשוב איפה. נכנסתי לעניינים, והלכתי לשכונה ההיא לחפש לי קרקעות. לא הצלחתי להשיג כלום במחיר מציאה חוץ מחתיכת ביצה גדולה, אבל לקחתי אותה צ'יק צ'ק והחזקתי אותה אצלי. ובסוף קרה בדיוק מה שחשבתי. אי אפשר היה לגמור את הפארק בלי הביצה של פלאנקט, ושילמו עליה ביוקר. אתם רואים פה משהו לא הוגן?

גם בקו פרשת המים עשיתי קצת כסף. קניתי כמה חתיכות קרקע שם לפני כמה שנים על סמך ניחוש טוב שהעיר תִרצה לקנות אותן אחר כך למטרות מים.

איכשהו, תמיד ניחשתי די נכון, אז למה שיהיה אסור לי ליהנות מהרווחים של ראיית הנולד שלי? זה היה די מצחיק איך חברי ועדת ההפקעה-לצורכי-ציבור בדקו אחר כך חלקה אחרי חלקה וגילו שכולן רשומות על שם ג'ורג' פלאנקט מהמחוז החמישה עשר, ניו יורק. הם התפלאו איך ידעתי בדיוק מה לקנות. התשובה היא – זיהיתי הזדמנות וניצלתי אותה.

ולא הסתפקתי רק בקרקעות; אני מתעסק בכל מה שמשתלם.

לדוגמה, העירייה מרצפת מחדש רחוב אחד ויש לה כמה עשרות אלפי לבני גרניט ישנות שהיא רוצה למכור. אני זמין לקנות, ואני יודע כמה הן שוות. איך? לא משנה. היה לי מין מונופול בעסק הזה במשך זמן מה, ופעם אחת עיתון אחד ניסה לחסל אותי. הוא שלח אנשים מבחוץ שבאו מברוקלין ומניו יורק כדי להתמודד מולי. אתם חושבים שהצליחו לחסל אותי? ממש לא. הלכתי לכל איש כזה ושאלתי אותו: "כמה מתוך ה-250,000 אבנים אתה רוצה לקנות?" אחד אמר 20,000, שני רצה 15,000, ושלישי רצה 10,000. אמרתי: "בסדר, תנו לי לקנות את כל הכמות, ואני אתן לכם כמה שאתם רוצים בחינם."

הם הסכימו, ברור. ואז הכרוז צעק: "כמה תיתנו לי על 250,000 המרצפות המשובחות האלה?"

"שני דולר וחצי," אמרתי.

"שני דולר וחצי!" צרח הכרוז. "זו ממש בדיחה. תנו לי הצעה אמיתית."

מהר מאד הוא גילה שההצעה אמיתית. היריבים שלי לא פצו פה. קיבלתי את כל הכמות תמורת 2.5 דולר ונתתי להם כמה שהם ביקשו. ככה נגמר הניסיון לחסל את פלאנקט, וככה נגמרו כל הניסיונות האחרים גם.

סיפרתי לכם איך התעשרתי משוחד הוגן. טוב, אז אני רוצה להגיד לכם שרוב הפוליטיקאים שהאשימו אותם שהם עשקו את העיר בעצם התעשרו בדיוק באותה דרך.

הם לא גנבו אפילו דולר אחד מקופת העיר. הם פשוט זיהו הזדמנויות וניצלו אותן. ובגלל זה, כשבא ממשל שרוצה לעשות רפורמה, והולך ומבזבז חצי מיליון דולר כדי למצוא את שוד הקופה הציבורית שדיברו עליו במסע הבחירות, לא מצליחים למצוא כלום. כל ספרי החשבונות תמיד לגמרי בסדר. הכסף בקופת העיר תמיד בסדר. הכול בסדר. הם מצליחים להוכיח רק שראשי המחלקות בטאמני דאגו לחברים שלהם, במסגרת החוק, ונתנו להם כל הזדמנות אפשרית לקבל שוחד הוגן. ותרשו לי להגיד לכם שזה בחיים לא יפגע בתדמית של טאמני בעיני הציבור. כל בן אדם טוב דואג לחברים שלו, ובן אדם שלא עושה את זה – אין לו סיכוי להיות פופולארי. אם יש לי בחיים הפרטיים שלי דבר טוב שאני יכול לתת, אני נותן אותו לחבר. למה ש-X לא יתנהג אותו דבר גם בחיים הציבוריים?

עוד סוג של שוחד הוגן. טאמני השיגו הרבה מאד העלאות שכר. קמה צעקה איומה מצד הרפורמטורים, אבל זה לא ברור לכם שכל העלאת שכר כזו הביאה לטאמני עשרה קולות לעומת קול אחד שנטש בגללה? בנקאים בוול-סטריט חושבים שזו בושה להעלות את השכר של זבן מ-1,500 דולר ל-1,800 דולר בשנה, אבל כל בן אדם שמקבל משכורת בעצמו אומר: "זה בסדר. הלוואי שהייתי במקומו." ואז מאד מתחשק לו לשים בקלפי את הפתק של טאמני בבחירות הבאות, פשוט מתוך הזדהות.

טאמני הובסו ב-1901 כי הבוחרים השתכנעו בטעות שטאמני מתעסקים בשוחד בלתי הוגן. מי ששכנע אותם בזה לא הבין שיש הבדל בין שוחד הוגן לשוחד לא הוגן, הוא רק ראה שחלק מהאנשים מטאמני מתעשרים, והניח שהם פשוט שודדים את קופת העיר או סוחטים כספים מבתי בושת, או משתפים פעולה עם מהמרים ופורעי חוק.

בתור מדיניות, איזו סיבה טובה יש למנהיגי טאמני להתעסק בעסקים מלוכלכים כאלה, אם כל כך הרבה שוחד הוגן שפשוט מחכה להם שהם יאספו אותו כשהם בשלטון? חשבתם על זה פעם? ולסיכום, אני רוצה להגיד שאין לי אפילו דולר לא-הוגן אחד ויחיד.

אם יתנו לאויב הכי מושבע שלי לכתוב את ההספד עלי אחרי שאני אמות, הוא יצטרך לכתוב בסך הכול:

"ג'ורג' וו' פלאנקט. הוא זיהה הזדמנויות והוא ניצל אותן."

תרגום: יעל סלע-שפירו. כל הזכויות שמורות.

המקור באנגלית

תגובות
 1. פרי זמק הגיב:

  היי יעל,

  לדעתי המילה graft במובן שפלאנקט משתמש בו, אינו "שוחד". במושגים של היום, זה ייחשב insider trading וכדומה – שימוש במידע שאינו זמין לכולם, כדי להתעשר.

  בתלמוד, יש ביטוי יפה לשיטה שלו (ההקשר הוא איסור ריבית, אבל הביטוי אולי מתאים כאן): "קרוב לרווח ורחוק מהפסד" – המידע שפלאנקט קיבל נתן לו הזדמנות להרויח בסיכוי של "קרוב לוודאי", לעומת עסקאות אחרות שיש בהם גם סיכוי סביר להפסיד.

  • כן, גם לי לא נראה שהמילה "שוחד" מתאימה כאן. לא בטוחה איך הייתי מתרגמת את זה – זה קצת בעייתי כי הוא עשה משחק מילים שעובד יופי באנגלית, כי באנגלית המילה graft קיימת במשמעות של שוחד, אבל היא קיימת גם במובן של עבודה קשה, וכשמדברים על honest graft בדרך כלל הכוונה למי שמרוויח את כספו ביושר, בעבודה קשה. אולי בתרגום לעברית עדיף לשחק עם המילה "עבודה" – יעני, על מי הוא עבד…

 2. אגב, טאמני הול המדובר והידוע לשמצה הוסב מאז לתיאטרון (Union Square Theater), ומעלים בו בין השאר את Stuffed and Unstrung (תיאטרון בובות למבוגרים בלבד… מאוד מצחיק, ומאוד לא תקין פוליטית). סתם רגע של טריוויה (מתרגמת מדריכי טיולים או לא?).

 3. יואב הגיב:

  לא כל כך הרבה השתנה בארה"ב מאז ועד היום.

  חבר שלי כלכלן עבד שם כמה שנים וחזר לאחרונה מזועזע לגמרי מרמת השחיתות בארה"ב. הוא טוען שזה הרבה יותר גרוע מאשר פה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s