"את מדברת כמו גבר" (או: "הגאדג'ט שיעזור לנו להבין בנות")

פורסם: 29/12/2010 ב-8. כללי ואישי
תגים: , ,

"את מדברת כמו גבר," ככה בעלי אמר לי אתמול. הוא התכוון להחמיא לי, שלא תבינו לא נכון.

מודה באשמה. לאחרונה, לדוגמה, קראתי ספר שנקרא המוח הנשי, כהקדמה לתרגום ספר שנקרא המוח הגברי. בזמן הקריאה גיליתי – לא להפתעתי – שהאחרון מתאר אותי הרבה יותר טוב. וזו אולי הסיבה שרוב הזמן אני פשוט לא מצליחה להבין בנות. כל רבדי הרמיזה, ההשתמעות, הסגי-נהור, יחסי הקרבה הרב-כיווניים – אין לי רצֶפְּטורים בשבילם. פגם מולד, כנראה. מהבחינה הזו, קצת אירוני שמצאתי את עצמי במקצוע שרובו נשים. אבל אולי זה צחוק הגורל. [או, בנימה פחות קוסמית – אולי זו פשוט סלידה ממתמטיקה…]

בכל מקרה, אם היה לי את הגאדג'ט המוצלח The Manslater, אולי החיים שלי  – ושל חצי מאוכלוסיית כדור הארץ – היו קצת יותר קלים. [אגב, יש לו פיצ'ר לתרגום הופכי – מגברית לנשית]

והלינק הוא באדיבות שירלי פינצי-לב, שיש לה בלוג מצוין על ספרות איטלקית בעברית

לקריאה נוספת

תגובות
 1. עידו לם הגיב:

  בעלך הביא לך את המחמאה הכי גדולה שאישה יכול לקבל כי בינינו מי רוצה לחשוב כמו אישה?

  • בתקופות מסוימות בחיים זה היה יכול להועיל מאד – ביסודי, בקורס קצינות… תקופות שבהן לא יכולתי להתרועע רק עם אנשים שאני מבינה – נשים אחרות שחושבות כמו גברים או "הדבר האמיתי" 😉

 2. איך שהוא אמר "קולות סלבריטי" ידעתי שיהיה שם מיסטר טי.

 3. ליאת הגיב:

  מצחיק – גם לי קל יותר להבין את הגברים, וגברים מבינים אותי הרבה פעמים יותר טוב מנשים… מקווה שזה לא אומר שום דבר על הנשיות שלי. LOL

 4. עידו לם הגיב:

  אז כולנו מסכימים פה אחד שנשים הן נחותות שכלית ולכן שגבר דתי מכריז כול בוקר ברוך שלא עשני אישה הוא בסה"כ מדבר בכנות לא רק מה שהמוני גברים חושבים אלא גם מה שנשים חושבות.

  • כן, עידו, בדיוק. גם הנשים מסכימות, כמובן. אבל זה רק כי נתנו להן הוראה להסכים, וגם את ההוראה היה צריך לנסח במילים ממש קלות ופשוטות כדי להבטיח שהן יבינו מה הן צריכות לעשות.

  • אורלי הגיב:

   עידו, הטעות שלך שאתה כנראה לא מבין למה גבר דתי מברך ככה כל בוקר. הוא פשוט מעדיף ללכת לישיבה או לכולל כדי לשבת שם בחברותא ולא להתעסק עם הילדים, ניקיון הבית, קניות, עבודה, חוגים, הסעות, בדיקת כשרות של עלי החסה. לא מפני שהנשים נחותות מבחינה שכלית. אחרי הכול, ידוע שנשים יכולות לחשוב על יותר מנושא אחד ברגע נתון אחד. לכן ברור שהן לא נחותות שכלית.

 5. עידו לם הגיב:

  נשים לא מאמינות שהן נחותות רק בגלל שטיפת מוח אלא בעיקר בגלל שהן באמת נחותות שכלית והתחנחנות שלהן זה סוג של מוצא בשבילן להשיג מה שהן לא יכולות להשיג בכוח האינטיליגנציה. צריך לשקול טוב טוב את העניין הזה של שיוויון זכויות לנשים לדעתי.

 6. עידו לם הגיב:

  חוץ מזה שרציתי להוסיף שאני דווקא חושב שנשים הן מאוד חמודות וטובות לב גם אם הן לא הסכין הכי חדה במגירה.

 7. אופיר בראונשוויג הגיב:

  לפי דעתי בעלך הביא לך ממש קללה! חשיבה נשית מלאה ברגש אנושיות ועומק בלתי נדלים הרבה יותר מעניין מהחשיבה הגברית המשעממת.

 8. יונתן הגיב:

  ג'דג'ט ענק,לא הפסקתי לצחוק,במיוחד הרג אותי הקטע שבו אחת מהשחקניות אומרת "או אתה כזה חבר טוב..(תרגום-לעולם לא אצא איתך)" הזכיר לי המון ידידות לשעבר…

 9. פשוט יעל הגיב:

  וואו, העידו לם הזה, זה ברצינות, או מפגן סרקזם שאין כדוגמתו (ו/או טרולינג)? אני רוצה לחשוב שזה סרקזם, אבל ארבע תגובות כדי לומר את אותו דבר זה קצת מוגזם… אבל נו, ניתן לו את יתרון הספק, ונשבח אותו על ההומור.

  בכל אופן, אני מנסה שלא להכנס כאן למגילה שלמה של סוגיות פמיניסטיות, אבל אני אישית שונאת את הקטעים האלה של 'גברים ממאדים נשים מנוגה', כי תכל'ס, ההבדלים ברמת האינדיבידואל הם בד"כ גדולים יותר מאשר ההבדלים ברמה המגדרית – והרבה מההבדלים שקיימים ברמה המגדרית הם עניינים חברתיים ולאו דווקא ביולוגיים.
  אני מאוד לא אוהבת שמגדירים צורות חשיבה מסוימות כ'גבריות' או 'נשיות', כי יש בזה משהו שמאוד מקבע חשיבה סטריאוטיפית על גברים ונשים (ואני לא רומזת שזה המצב אצלך, חלילה, סתם מדברת באופן כללי). אני למשל יכולה להיות חסרת טאקט בצורה מחרידה, בלי להתכוון בכלל – זה אומר שיש לי 'מוח גברי' שלא חש ברגישויות של הסיטואציה, או שאני פשוט, אפעס, חסרת טאקט? נראה לי שיותר פשוט להניח שזה עניין אישי ולא מגדרי, לא?

  • לא כל מה ששונה – נחות. ואני לא יודעת אם זה אבולוציה, תרבות, חיברות, אבל כן יש לי תחושה שבגדול, במאפיינים הגסים, גברים ונשים מדברים וחושבים אחרת. ברור שזאת סקאלה, לא חלוקה דיכוטומית, אבל אני לא חושבת שאפשר להתכחש לגמרי להבדל.
   גברים שמסתדרים טוב יותר עם נשים, ונשים שמסתדרות טוב יותר עם גברים – זה לא דבר נדיר במיוחד. אני חושבת שכששני הסוגים האלה נפגשים, נוצרת כימיה יוצאת דופן, אם כי אני מדברת בעיקר מניסיוני האישי [אתם מוזמנים להגיב אם נסיונכם האישי מאשש או מפריך זאת].

   ולגבי לם – לא נראה לי שזה סרקזם. אבל הוא הצליח עד עכשיו להימנע מתגובות שרמת הגועליות שלהן מצדיקה התערבות מצידי.

   • Boojie הגיב:

    בלי לשלול את ההומור שבסרטון (שממש אהבתי), לומר שצורות מחשבה מסוימות הן נשיות או גבריות משום שסטטיסטית, הן מאפיינות יותר נשים או יותר גברים, זה כמו לומר שגובה הוא תכונה גברית כי סטטיסטית, גברים גבוהים יותר. גובה הוא לא תכונה גברית ולא תכונה נשית, אלא פשוט תכונה.
    הבעיה עם סטריאוטיפים היא שצורת המחשבה שלנו נהיית מקובעת עליהם, ובהמשך הדרך ניטה לציין לעצמנו הרבה יותר את המקרים שתואמים אותם, ולהתעלם מאלה שלא (כמו שאנשים נוטים להבחין הרבה יותר במקרים שבהם ברכב שביצע שגיאה מטופשת נוהגת אישה מאשר גבר, גם אם סטטיסטית אין הבדל משמעותי בין השניים), ועצם העובדה הזאת תעצים את הסטריאוטיפ עוד יותר.
    הנה משהו שאומר בדיוק את מה שאני רוצה לומר, אבל הרבה יותר בקיצור:
    http://xkcd.com/385/

 10. פשוט יעל הגיב:

  אגב, עכשיו שראיתי את הסרטון, קשה לי להחליט אם הוא מעליב יותר לגברים או לנשים. לא הצחיק אותי בכלל.

  • קחי אותו בהומור. על רגל אחת, מכיוון שהחיברות של נשים מלמד אותן לא לעמוד על שלהן ולא להפגין תקיפות, קל וחומר תוקפנות, חלק לא מבוטל מהן באמת מדבר ברמזים. וגברים לא תמיד מבינים את זה, כי החיברות שלהם הוא להתעמת ולהביע את דעתם.
   תחשבי על זה בתור תרגום הומור בריטי אנין ו-understated לעברית. האוזניים של הישראלים פשוט לא מכוילות להומור כל כך subtle. אז אם התרגום נאמן לאנדרסטייטמנט, אז הוא לא מצחיק, ואם הוא מצחיק זה אומר שהעצימו את ההומור, וזה אומר שהוא לא נאמן.
   כמו מה שאמרו פעם על נשים יפות / נאמנות 😉

 11. […] כאלה אני נוהגת להלקות את עצמי שבאתי: הרי אני יודעת שאני מדברת (וחושבת) כמו גבר. אז מה אני עושה פה […]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s