רוצה עור פנים צח? לכי לרפת, בתי

פורסם: 10/08/2010 ב-8. כללי ואישי
תגים: , , , , ,

ילדים זה שמחה.

שלשום בצהריים התקשרו מהגן, וסתמו את הגולל על תקוותיי לנצל את השבועיים האחרונים של הקייטנה כדי לנסות לחצוב עוד איזה מאה עמודים ב"מרד הנפילים" האינסופי [סטטוס: עמוד 683 מתוך 1073, כמעט 60 גליונות, וההתקדמות בלתי מורגשת גם כשאני מתרגמת גיליון שלם ליום 😦 ].

מדורצ'יקון (שנה וארבע) מבועבע. שלומו לא רע, תודה, אבל לגן הוא לא הולך.

אז בואו נוציא מעז מתוק, ונלמד איך האבעבועות (השחורות, אבל מי סופר?) הולידו את החיסון ואת המילה vaccine.

החולבת, ורמיר

בסוף המאה השמונה-עשרה התגורר במחוז גלוסטרשייר שבאנגליה רופא כפרי אחד בשם אדוארד ג'נר (Edward Jenner). ג'נר שם לב לתופעה מוזרה: נערות חולבות שנדבקו באבעבועות הפרות (cowpox) (זה מה שקורה כשמבלים הרבה זמן עם פרות), שהיא מחלה זיהומית קלה למדי אצל בני האדם, גילו עמידות בפני אבעבועות שחורות (smallpox), מחלה זיהומית קשה וקטלנית אצל בני אדם. ג'נר שאל את עצמו אם אפשר לחולל את אותן הנסיבות גם באופן מכוון. הוא גירד אבעבועת-פרות שהייתה לנערה חולבת חולה והדביק בכוונה כמה נערים צעירים. ואכן, תחושת הבטן שלו הוכיחה את עצמה. הנערים שנדבקו באבעבועות הפרות הפגינו חסינות לאבעבועות שחורות, ואדוארד ג'נר – שמן הסתם לא היה סתם רופא כפרי – הבין שֶמה שיש לו ביד הוא החיסון הראשון בעולם. מקורה של המילה vaccine – "חיסון" באנגלית – הוא המילה הלטינית vacca, כלומר "פרה", והמילה הלטינית vaccinia, כלומר "אבעבועות הפרות".

מתוך הספר הנהדר "דווקא החלשים שורדים" מאת שרון מועלם, שתרגמתי עבור הוצאת אריה ניר.

והסבר לכותרת

באנגלית יש ביטוי נאה, "as smooth as a milk maid's skin". מקורו כנראה בכך שעורן של הנערות החולבות היה צח יותר ומחוטט פחות מעורו של האדם הממוצע בתקופה שלפני המצאת החיסון נגד האבעבועות השחורות, מפני שהן היו מוגנות מהמחלה ולפיכך מהחטטים הנוראים שהמחלה היתה חוקקת בפנים (של מי שהצליח בכלל לצאת ממנה בחיים).

תגובות
 1. מאירה הגיב:

  שכנתי היקרה לי… האם ידעת שלא צריך להגיע עד לרפת, בשביל לטפל בעור הפנים ובעור הגוף באופן כללי???
  נוזל הזרע המופלא של בני זוגנו, רחמנא ליצלן, יעשו את העבודה ועוד יותר אפילו!!

  נסו ותהנו

 2. ענבל שגיב הגיב:

  כל הכבוד , נותנים לך לימון מחוטט ואת עושה פוסט לימונדה מרענן. וכל הכבוד גם על ההספק בימים נטולי הפרעות.

 3. Boojie הגיב:

  וואלה? אבעבועות הפרות? לא אבעבועות הבקר? (כשהייתי קטנה הייתה לנו בבית אנציקלופדיה אביב, ואהבתי לקרוא בה בזמני הפנוי, כי אני חנונית. הערך על האבעבועות ריתק אותי במיוחד, ושם קראו לזה "אבעבועות הבקר". בגלל זה זה נשאר טבוע בי – גרסא דינקותא וכל זה).
  מצחיק שמעולם לא קישרתי בין פרה (בספרדית עוד קוראים לה Vaca) לבין vaccine. הידד על תוספת השכלה!

  • ואללה, אולי את צודקת. טעות, טעינו, טועים. אפשר להגיד טל"חנו?
   וכן, גם אני קראתי אנציקלופדיות. אבל את תרבות אהבתי יותר בגלל הציורים היפים, ובגלל שהערכים שם היו בסדר אקראי ולא אלפביתי וזה היה יותר מעניין.

   • Boojie הגיב:

    אנחנו היינו עלובי חיים – היה לנו רק "אביב". שהאמת, יש הרבה מה לומר בזכות כרכיה הצבעוניים בקשת מדורגת ומגניבה. אבל לא הרבה מעבר לזה…

    • אני חושבת שכששתינו היינו ילדות, כבר לא מכרו את תרבות, רק את אביב ובריטניקה. אני ירשתי את כרכי התרבות בשנות העשרה שלי, מהשכן מלמעלה, שהיה גדול ממני ב-4 שנים וחתיך הורס (ערן שחר, קראו לו), ויש מצב שעובדה זו העצימה את קסמה בעיני. 😉

     • ענבל שגיב הגיב:

      הא!
      לי היה רק אנציקלופדיה מכלל משעממת, וכשכולם עשו שיעורים בתנ"ך מקאסוטו לי היה תנ"ך בפירוש גורדון.

      בעצם גם היו כמה כרכים של תרבות, ועד עכשיו זכור לי לטובה העמוד של תלבושות יוון ורומא העתיקות.

 4. ארנה הגיב:

  גילויים כאלה וגילגוליהם מעניינים מאוד. כשאני הייתי קטנה אהבתי במיוחד את סדרת הספרים "ציידי החיידקים" ומשם למדתי לדוגמה כיצד המציא פסטר את תהליך הפיסטור ועוד. יהיה נהדר אם יתרגמו אותם שוב. מעניין מה קורה אם מורחים חלב (או זרע) על האבעבועות של הילד. בעצם עדיף להקפיד לגזור את ציפורניו עד יעברו המעצבנות. תחזיקו מעמד.

 5. הילה הגיב:

  הכי חשוב – תרגישו טוב ובמהרה!

 6. ביטוי מצוין!

  אגב "חלק כמו", כשחיתלתי את הבכור שלי מצאתי שהביטוי "חלק כמו טוסיק של תינוק" אינו מדויק – אצל תינוקות לעתים קרובות הטוסיק דווקא סובל מתפרחת חיתולים ושאר מרעין בישין. מה שחלק להפליא הוא הלחיים, הבטן, ובעצם כל מקום אחר בגוף.

  • בבית מרקחת קטן שקוראים לו "שביט" על דרך השלום בתל אביב, פינת לה גארדיה או דרך הטייסים, מכינים ומוכרים את משחת הטוסיק הכי מוצלחת שאני מכירה. ההורים שלי השתמשו בה עלי כשהייתי תינוקת ועכשיו אני מכתתת רגלי עד לשם כדי לרכוש אותה למען ישבנו הענוג של המדורצ'יקון.
   היא טובה גם לנגעים אחרים, גירודים, כוויות ושאר מרעין בישין.

   בית מרקחת שביט, דרך השלום 105, 03-5713915. אפשר להזמין שישלחו לכם בדואר.

 7. הו! מי ביקש תרגום חדש למרד הנפילים??

 8. chellig הגיב:

  את מתרגמת את מרד הנפילים או שמשהו נחבא ממני בהבנת הטכסט??!!

 9. chellig הגיב:

  אנא, שמרי, היטב, על ג'ון גאלט אביר נעורי הרחוקים, אהבת נעורי הנצחית, הגבר שחלמתי עליו
  הכי הרבה בלילותי….יותר מכל אלילי הסרטים, שירים ואפילו יותר מגברים בשר ודם….:)

  • אכן, מתרגמת גם מתרגמת את הבלוק הזה.
   וחלי יקירתי, אני מבינה למה ג'ון גאלט יכול לקסום לנשים, אבל אני חייבת להגיד לך שאני הרבה יותר בקטע של פרנסיסקו ד'אנקוניה. המזג הדרום-אמריקני שלו נראה לי הרבה יותר מושך מהקרירות הפוריטנית של רירדן וגאלט, הצנונים האלה…

 10. מרב הגיב:

  תרגישו טוב, זה די נדיר היום להידבק באבעבועות, לא? הרוב כבר מחסנים אבל הרבה יותר שווה להידבק כי אז לא צריך לחזור על החיסון אחרי עשר שנים. בכל אופן, פנסטיל (גם משחה וגם טיפות) עוזר לפעמים יותר מהמשחה הלבנה הזו שפעם קראו לה צ'יקלמיסט ואני עוד זוכרת איך אמא שלי מרחה לי אותה כשהייתי בגן.

  • למרות שאני חסידה מאד גדולה של חיסונים, לדעתי המחלה הספציפית הזו לא מצדיקה את ההתחסנות וכבר עדיף לעבור אותה "נאטורל" ולהיפטר ממנה אחת ולתמיד.
   אם כי אמרו לי עכשיו שגם רופאים פחות היסטריים ממליצים לחסן כי בשנים האחרונות חלה עליה משמעותית בחומרת המחלה אצל ילדים שחוטפים אותה. מישהו שמע על זה משהו?

   • נעם הגיב:

    יעל שלום,
    שיטוטים באינטרנט מביאים אותך לכל מיני מקומות. אפילו לכאן 🙂
    הרשי לי לקן אותך בנושא החיסון לאבעבועות רוח. זו לא מחלה שחולים בה בילדות ואז "נפטרים ממנה". הוירוס נשאר רדום במערכת העצבים ונוטה להתפרץ בגילאים מתקדמים. או אז הוא יוצר מעין שרשרת של אבעבועות הנקראת גם שלבקת חוגרת. המופע הזה הוא כואב מאד בדרך כלל ולא חולף במהירות.
    סתם, חומר למחשבה.

 11. […] רוצה עור פנים צח? לכי לרפת, בתי […]

 12. ויקטוריה הגיב:

  שלום רב
  ברצוני להזמין אותכם להרצאה מרתקת בנושא עור הפנים והטיפול הכי נכון בו.
  ההרצאה תתקים בתאריך 23/12/10 באיזור המרכז
  ההרשמה הינה ללא תשלום- מוגבל ל-50 הנרשמות הראשונות
  לפרטים והרשמה
  http://WWW.VICTORIA-BEAUTY.CO.IL/MINISITE.HTML
  תהנו

 13. […] רוצה עור פנים צח? לכי לרפת, בתי […]

 14. […] נהלו את הציפיות של הלקוח כך שתמיד תפתיעו אותו לטובה. לדוגמה: תמיד קבעו מועד הגשה מאוחר יותר מהמועד שאתם חושבים שתספיקו לסיים בו את העבודה. מוטב לומר שתסיימו בעוד ארבעה ימים ולהגיש כבר ביום השלישי, מאשר להפך. [וזה גם נותן לכם מרווח בטחון למקרי חירום כמו מרעין בישין בקרב הדור הצעיר] […]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s