עדכון שיעור המע"מ – שאלות ותשובות

פורסם: 31/12/2009 ב-חוזים והתקשרויות, חשבונאות ותעריפים
תגים: , , ,

שימו לב שהחל מיום 1/1/10, המע"מ על העסקאות ירד ל-16% בלבד.

  • – יש לעדכן את שיעור המע"מ בתוכנת הנהלת החשבונות (אבל רק אחרי שהוצאתם את כל החשבוניות לשנת 2009).
  • – אם אתם משתמשים בחשבוניות ידניות – אולי כדאי להצמיד פתק גדול לפנקס בתור תזכורת.

אי התאמה אפשרית בין חשבונית עסקה לחשבונית מס

חלקנו מוציאים בסוף החודש חשבונית עסקה על כל העבודות שבוצעו, ומוציאים חשבונית מס עם קבלת הצ'ק. שימו לב שאם אתם מוציאים חשבונית עסקה לשנת 2009, שנוסף עליה מע"מ בשיעור הישן (16.5%), גם לחשבונית המס חייב להתווסף מע"מ באותו שיעור. מכיוון ששיעור המע"מ משתנה, לא תוכלו להוציא ב-2010 חשבוניות מס עם שיעור המע"מ הישן, ועלולה להיווצר אי התאמה שתיצור תסבוכת מעיקה ביותר.

שאלות ותשובות

שאלה: כבר הוצאתי חשבונית עסקה עם שיעור המע"מ הישן, אבל הלקוח אמור לשלם רק בשנת 2010. מה עושים?

תשובה: אם כבר הוצאתם חשבונית עסקה עם שיעור המע"מ הישן, חשבונית המס שתוציאו חייבת לכלול אותו שיעור מס והתאריך בה חייב להיות 31.12.2009 לכל המאוחר. התאריכים בחשבוניות מס וקבלות חייבים להיות עוקבים, משמע שאי אפשר שקבלה מספר 45 תישא תאריך ב-2009 וקבלה מספר 44 תישא תאריך ב-2010. לפיכך, עליכם להקפיד על התאריכים ולא להוציא חשבוניות מס הנושאות את התאריך 2010 לפני שתסיימו להוציא את כל חשבוניות המס לחשבוניות העסקה שהוצאתם ב-2009. קצת מבאס שתצטרכו לשלם את המסים עוד שבועיים, אבל התסבוכת החשבונאית גם מעיקה וגם עלולה למשוך אליכם תשומת לב בלתי רצויה מצד רשויות המס.

שאלה: עדיין לא הוצאתי חשבונית עסקה; מה עושים?

תשובה:  אתם יכולים לעשות אחת משתיים:

  • – להוציא היום חשבונית מס עם שיעור המע"מ הישן. תשלמו את המסים עוד שבועיים, אך תקבלו את כספכם מוקדם יותר.
  • להוציא בתחילת 2010 חשבונית עסקה עם שיעור המע"מ החדש וחשבונית מס תואמת בבוא הזמן. אם אתם עובדים בתנאי תשלום של שוטף + X, התשלום יתאחר בחודש. סביר להניח שהלקוחות יודו לכם אם תנקטו באפשרות זו, כמובן. אז אם מתחשק לכם להיות "לארג'ים" עם הלקוחות שלכם, והסכום המגיע לכם אינו גדול, אפשר לפנות אליהם ולהציע להם זאת.

שאלה: חייבים לדווח ב-2009 על כל הכנסה מעבודה שהתבצעה ב-2009, לא?

תשובה: באופן עקרוני כן, אבל מתרגמים הם מסוג העוסקים המורשים העובדים על בסיס מזומן, משמע מכירים בהכנסה כשהיא נוצרת בפועל – כלומר כשהם מקבלים את הכסף ולא כאשר בוצעה העבודה המזכה אותם בהכנסה. קיראו למשל בסעיף 5 במסמך "שינוי שיעור המס – הבהרות ודוגמאות" שפרסם אגף המכס והמע"מ כשהמע"מ עלה ל-16.5%. שימו לב שכתבתי באדום את המספרים והתאריכים הרלוונטיים לשינוי הנוכחי:

5. שירותים ועסקאות אחרות שחל עליהם חיוב במס על בסיס מזומן
בעסקאות שחל עליהם חיוב במס על בסיס מזומן (סעיף 29 לחוק) חל החיוב במע"מ בשיעור אשר יהא בתוקף ביום התשלום, ומכאן שכל סכום שישולם מיום ה– 1.7.09 1.1.2010 יחויב במע"מ בשיעור 16.5% 16%.
מאידך, כל תשלום אשר ישולם בתמורה לעסקאות אלה לפני ה-1.7.09 1.1.2010 יחויב במע"מ בשיעור 15.5% 16.5%.
שירותים שניתנו ע"י מי שהוגדר בתקנות כבעל מקצוע חופשי ( תקנה 7 לתקנות – עו"ד, רו"ח, רופא…) חייבים על פי החוק על בסיס מזומן, כלומר, מועד קבלת התשלום הוא שיקבע את שיעור המס אשר יחול על העסקה. בעסקאות, מסוג זה, כל תקבול שיתקבל לפני ה- 1.7.09 1.1.2010 יחויב בשיעור של 15.5%  16.5%, בעוד שכל תקבול שיתקבל החל מה- 1.7.09 1.1.2010 יחויב במע"מ בשיעור של 16.5% 16%.
לדוגמא: עו"ד אשר יקבל ביום 1.7.09 1.1.2010 ואילך תקבול עבור מתן שירותים משפטיים אשר ניתנו בפועל לפני המועד הנ"ל שיעור המס אשר יחול על מלוא מחיר העסקה הוא 16.5% 16%.

!! לא לשכוח שעל חשבוניות ב-2010 חייבים לכתוב מספר מזהה של הלקוח

Disclaimer – כרגיל, אני לא יועצת מס ולא רואת חשבון וכל מה שכתבתי מבוסס על קריאה ושיחות. התייעצו עם רואה החשבון שלכם. וליתר ביטחון, ט.ל.ח. ואתם מוזמנים לתרום מהידע שלכם וממה שאמר רואה החשבון שלכם.

תגובות
  1. טופי הגיב:

    ממה שאני יודעת משיחות עם רואה החשבון שלי, חשבונית העסקה היא לא מסמך מחייב, היא מסמך שתפקידו לסכם את התשלום המגיע למתרגם, או לנותן השירות עבור חודש מסוים ולא יותר מזה. מעין "מסמך פנימי".
    אם שיעור המע"מ השתנה בין מועד הוצאת חשבונית העסקה למועד התשלום והוצאת חשבונית המס, הדבר הרי לא משפיע על הסכום לפני מע"מ ואפשר בהחלט להוציא חשבונית מס עם המע"מ החדש למרות שנוצרת כביכול אי התאמה בין חשבונית העסקה לחשבונית המס.
    את חשבונית העסקה לא צריך להראות לאף אחד, כלומר לא למס הכנסה ולא לשום רשות אחרת, היא לא מתוייקת בדוח השנתי ולא בשום מקום ולכן לא משנה אם מה שכתוב בה זהה לחשבונית המס.
    ניקח לדוגמה מקרה עוד יותר קיצוני, שבו רשמנו בחשבונית העסקה סכום של, נניח, 2,000 שקל + מע"מ, אבל בפועל הלקוח שילם רק 1,800 שקל ולא משנה מאיזו סיבה.
    במקרה כזה, אין אנו מחוייבים להוציא חשבונית מס על 2,000 שקל רק בגלל שהוצאנו חשבונית עסקה על סכום זה.
    חשבונית המס שנוציא במקרה זה תהיה על התשלום שקיבלנו בפועל + מע"מ. כלומר 1,800 + מע"מ, גם אם אין התאמה לחשבונית העסקה.

  2. הי טופי, טוב שקפצת לביקור 🙂
    את צודקת. אכן, חשבונית עסקה היא מסמך לא מחייב לחלוטין. ואולי הפתרון הטוב ביותר במקרים כאלה הוא להוציא חשבונית עסקה על הסכום לתשלום לא כולל המע"מ (ולהדגיש זאת בשלושה קווים אדומים למען הלקוח הקסוקר). כך, הלקוח פשוט מוסיף את אחוז המע"מ הרלוונטי בזמן התשלום, את מוציאה חשבונית מס על הסכום + המע"מ הנכון, והכול בא על מקומו בשלום.
    כל זה נכון אם את עובדת עם חשבוניות ידניות. הבעיה היא שבחלק מתוכנות הנהלת החשבונות, חשבונית עסקה יוצאת אוטומטית עם המע"מ הרלוונטי לרגע הנפקת החשבונית, וחשבונית המס "נולדת" מחשבונית העסקה. ואז יש בעיה עם שיעור המע"מ.

  3. קרייזי הגיב:

    באתי לשאול משהו בענייני תרגום וגיליתי שאת נותנת מידע חופשי על מע"מ. אז אני לא רוצה לכתוב פה דברים ושיתבעו אותי אחר כך, אבל אני מאוד ממליצה להתייעץ עם רואה חשבון וגם בענייני פנקסים ותוכנות, עדיף לקחת תוכנה שתומכות בשיעור עליית המעמ לפי התאריך הרלוונטי ומבדילות בין חשבונית עסקה לחשבונית מס. ויש כאלה גם בין התוכנות הלא יקרות,
    עכשיו לעניין התרגום: גמרתי לקרוא עכשיו את – מייד אחרי השקיעה, סטיבן קינג, הוצאת מודן, תרגם בועז וויס.
    כבר בסיפור הראשון נתקלתי במשפט הבא:הכחשה זה לא שם של נהר במצרים.
    כיוון שאני מנסה בדרך כלל להבין את מה שאני קוראת, גלגלתי את המשפט במוחי ותרגמתי לאנגלית ואכן, הכחשה שנשמע באנגלית כמו הנילוס (דה-נייל) היא הכחשה ולא שם של נהר, במצרים.
    לא כל כך מצא חן עיני אבל לא ממש ידעתי אם יש אופציות אחרות לתרגם את המשפט הזה.
    אחר כך כשהמשכתי לקרוא מצאתי כמה דברים שהפריעו לי אבל רק בגלל שהמשפט הזה גרם לי לחשדנות יתר.

    מעניין אותי אם יש פתרונות מוכנים למשחקי מילים תלויי שפה.

    דרך אגב, אני רואת חשבון ולכן ההקדמה.

כתיבת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s