שינוי בחוק המסים הרלוונטי לכל עוסק

פורסם: 24/12/2009 ב-חוזים והתקשרויות, חשבונאות ותעריפים
תגים: , , ,

על פי תיקון מספר 37 לחוק מס ערך מוסף, החל ב-1 בינואר 2010, עסקים שהמחזור שלהם יותר מ-4 מיליון ש"ח בשנה חייבים לשנות את שיטת הדיווח שלהם למע"מ.
איך זה רלוונטי לנו, המתרגמים והעורכים העצמאים שאולי עד הפנסיה נרוויח במצטבר 4 מיליון שקל?

הרפורמה על רגל אחת 

♦ הרפורמה נועדה, על רגל אחת, להקשות על העלמת מס על ידי הצלבה של דיווחי הספקים עם דיווחי הלקוחות.
♦ כדי להצליב, יש לזהות כל לקוח באופן חד-חד ערכי. כלומר, כדי שיהיה ברור שכל החשבוניות של "חברת משה ובניו תרגום ושפכטל" הן באמת של אותה "חברת משה ובניו" ואין שתי חברות בעלות שם זהה שעוסקות במקרה באותו דבר, חייבים הספקים של חברת משה ובניו לכתוב על החשבוניות שהם מגישים לחברה את המספר המזהה שלה (שהוא ייחודי ואישי לכל חברה).
♦ מספר מזהה אצל חברה הוא ח.פ. כלומר "חברה פרטית", אצל עמותה – מספר העמותה, ואצל עצמאי – מספר תעודת הזהות שלו.
♦ הרפורמה תיושם בהדרגה החל מ-1 בינואר 2010 ועד 1 בינואר 2012. בשלב הראשון תוחל הרפורמה על עסקים גדולים, שמחזור עסקיהם מעל 4 מיליון ש"ח, ומלכ"רים המעסיקים מעל 600 עובדים.
תקציר הרפורמה ושלבי החלתה מופיעים באתר רשות המסים, במסמך תמציתי וברור להפתיע.

ואל תשכחו ששיעור המע"מ החל מינואר 2010 הוא 16% בלבד. להלן שאלות ותשובות על שינוי שיעור המע"מ

מה משמעות הרפורמה לעצמאים קטנים כמונו?

♦ מה-1 בינואר 2010, לקוחות שמחזור עסקיהם 4 מיליון ש"ח ומעלה לא יוכלו לקבל מכם חשבוניות שלא מופיע בהן המספר המזהה שלהם, וכתוצאה מכך – לא יוכלו לשלם לכם את המגיע לכם.
♦ לפיכך, עליכם ליצור קשר עם הלקוחות הללו, ולבקש מהם את המספר המזהה שלהם. ובכלל, כדאי לבקש את המספר המזהה מכל הלקוחות במקום לנסות לנחש מי מהם מגלגל כאלה סכומים ומי לא, כי ממילא ב-1 בינואר 2012 הרפורמה כבר תחול על כולם. לחליפין – ולגבי חברות ועמותות בלבד – אם ידוע לכם שמה המלא והמדויק של החברה / עמותה, אפשר למצוא את המספר ברשם החברות או ברשם העמותות באתר משרד המשפטים.
♦ עליכם לציין את המספר הזה על החשבוניות שתגישו להם.

יתרונות נוספים לידיעת מספר מזהה של לקוח

♦ אפשר לברר אם החשבון שלו מוגבל באמצעות בדיקת חשבונות מוגבלים באתר בנק ישראל
♦ אם חס וחלילה תצטרכו אי פעם לתבוע אותו, לא תוכלו לעשות זאת בלי המספר, ובסיטואציה שכזאת סביר להניח שהוא לא יסכים למסור לכם אותו מרצונו החופשי.

ואל תשכחו ששיעור המע"מ החל מינואר 2010 הוא 16% בלבד. להלן שאלות ותשובות על שינוי שיעור המע"מ

disclaimer – הפוסט הזה מבוסס על קריאת המסמך של רשות המסים ושיחה עם רואה החשבון שלי. ייתכן שנפלו בו שגיאות ובכל מקרה מומלץ שתפנו לרואה החשבון שלכם לקבל הסבר מפורט יותר. המומחים שבין הקוראים מוזמנים לתרום ממומחיותם באמצעות ההערות, ומי שמצא מאמרים מלומדים בנושא – מוזמן לשלוח לינק כדי שאוכל להוסיף לפוסט.

תגובות
 1. החתול הגיב:

  יעל,
  החובה לציין מספר מזהה של הלקוח חלה רק על חשבוניות שסכומן מעל 5,000 שקל (לפני מע"מ).

  • שלום לחתול.
   זה נכון לעת עתה. אבל כיוון שתוך שנתיים מתכוונים להחיל את הרפורמה על כל חשבונית, קטנה כגדולה, ועל כל הלקוחות, קטנים כגדולים, נראה לי שאין טעם לחכות. אפשר לברר עכשיו את המספרים המזהים ולכתוב אותם לכל הלקוחות ולכל החשבוניות. כך לא נצטרך לעקוב אחרי מועד החלתה של הרפורמה כל לקוחות וחשבוניות שונים.

   • החתול הגיב:

    אני לא ראיתי באף מקום שיש כוונה להחיל את הרפורמה על כל חשבונית, קטנה כגדולה. זה גם לא נשמע הגיוני כ י אז הם יטבעו באינפורמציה הרבה יותר ממה שהם הולכים לטבוע עם חשבונית מעל 5000 שקל.

    • בסעיף 2.2.1.2 – תת סעיף (3) כתוב מנהל רשות הכספים רשאי לשנות את הסכום המינימלי לפי ראות עיניו. כלומר הוא יכול מחר לקבוע שכל חשבונית בכל סכום תדרוש דיווח נפרד. אם לא נוסיף את המספר המזהה לכל חשבונית של כל לקוח בתור כלל ברזל, נצטרך לעקוב אחרי הודעות רשות הכספים כדי לדעת איפה עובר הרף בכל פעם שאנחנו מוציאים חשבוניות. לעניות דעתי, גם המידע שהם יקבלו רק על עסקאות שמעל 5,000 שקל יטביע אותם בטרה-בייטים של נתונים. אם הם לא יצליחו להתמודד עם זה – אולי הם יבטלו הכול. אבל אם הם כן יצליחו להתמודד עם זה – אין שום מניעה שהם יחילו את הכלל על כל עסקה שהיא.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s