ירון ברודרסון / ברודי – נוכל החייב מיליונים למתרגמים ונושים אחרים

פורסם: 03/07/2008 ב-לקוחות עם בעיות ובעיות עם לקוחות
תגים: ,

אגודת המתרגמים בישראל איננה מחזיקה "רשימה שחורה" של לקוחות בעיתיים מסיבות משפטיות (חשש להוצאת דיבה לדוגמה), אולם החליטה לחרוג ממנהגה הפעם ופרסמה הודעה בזו הלשון:

שלום חברים,
אף שבדרך-כלל איננו נוהגים לעשות זאת (וגם לא נעשה זאת בעתיד מחשש לדיבה), החלטנו לחרוג הפעם ממנהגנו ולפרסם אזהרה מפני אדם בשם ירון ברודרסון או ירון ברודי (בין שלל השמות הבדויים שלו).
אם הוא פונה אליכם בכל הצעת תרגום (הוא מתמקד בעיקר בתרגום לכתוביות ובסרטים פיראטיים), אל תיפלו בפח. הוא מזמין עבודות, אך לא משלם ולבסוף נעלם. הוא אף הגדיל לעשות ושינה את שמו במשרד הפנים, כדי להמשיך ולהונות אנשים נוספים. האיש "כיכב" גם בתוכנית שומר מסך.
להלן תחקיר מקיף (מאד מאד) על מעלליו של האיש.

נקודות חשובות:

שמות נוספים: ירון / רון ברודרזון / ברודרסון / ברודי. גם אשתו שותפה, מרצונה או שלא מרצונה (לא ברור) ושמה חנה / חני ברודרזון / ברודרסון.

עדכון, אוקטובר 2008

חני ברודרסון יצרה איתי קשר. היא מבקשת להודיע שהיא ובנה הם הנפגעים העיקריים מפעולותיו של בעלה בנפרד, שהוא סיבך אותם קשות ואף איים עליהם, ושהם לא היו שותפים בשום דרך ואופן למעלליו.

חברות שברודרסון היה מעורב בהן:

 • אי.אס.בי מערכות תוכנה (ISB Software Systems) (הוקמה ב-1992) (פעילה)
 • מיראז' משחקי מחשב (הוקמה ב-1993) (מחוקה)
 • מיראז' מולטימדיה (הוקמה ב-1995 בשיתוף 'סאני' ו'הד ארצי')(בפירוק; חשד למעילה)
 • נקסטי מולטימדיה (פעילה, בחובות)
 • ניו ג'נריישן מולטי-מדיה (הוקמה ב-1997)(מחוקה)
 • גיים מניה (Game Mania)(הוקמה ב-2001)(פעילה, בחובות)
 • דיגיטל מדיה אינטרטיינמנט (הוקמה ב-2005)(בחובות)
 • דיגיטל מדיה אינטרטיינמנט מ.י. (הוקמה ב-2005)(בחובות)
 • י.ב. דיגיטל מדיה (הוקמה ב-2006)(בחובות)
 • חי מדיה הפקות (הוקמה במאי 2007)(חשבון בנק מוגבל)
 • גלובל ארט (הוקמה ב-14 למאי 2008)

ברודרסון הונה גם כמה מתרגמים (שתרגמו בשבילו כתוביות לסרטים הפיראטיים שהפיץ).

הבהרה חשובה: המתרגמים לא ידעו שהסרטים פיראטיים. אין זה מתפקידם של המתרגמים לבדוק בציציות הסכמי הזכויות, והם רגילים לעבוד עם גופים שנוהגים לרכוש את הזכויות כדין.

לסיכום: שומר נפשו ירחק.

לקריאה נוספת

איך מתמודדים עם לקוחות שלא משלמים
כללי זהירות ב-hostage situations
– הבלוג של איתי בנר
בית המשפט לתביעות קטנות – אם הלקוח לא משלם
מתרגמת תובעת את חברת SBC
לקוח לא משלם – סיפור אמיתי

תגובות
 1. Boojie הגיב:

  אכן, איש אשכולות.

 2. שונרא הגיב:

  …בתחילת שנות התשעים ירון המציא דרך מעניינת לקבלת תרגום בחינם: הוא חילק לגיימרים צעירים משחקים בתמורה לכך שהם יתרגמו את ספרי ההוראות.

  במסגרת קריאת ספרי הוראות כאלה (לצורך כתיבת ביקורות על המשחקים) נתקלתי ב"תרגומית" האלמותית הבאה: במשחק בלשי בכיכוב שרלוק הולמס, מתקיימת פגישה גורלית עם פרופסור מוריארטי "בנפילות רייכנבך". נפילות רייכנבך? כן. מה שקוראים באנגלית
  Reichenbach Falls.

 3. שמי אורי ברייטמן ואני עורך התחקיר על מר ירון ברודרסון, הוא ירון ברודי כיום.

  גיליתי לראשונה את עבודתו הפיראטית של ברודרסון במרץ 2006 ובהמשך גם אוסף מבהיל של מתרגמים שנפלו בפח אצלו, או ביצעו עבודות לסרטים פיראטיים במודעות חלקית או ללא מודעות.

  אני חייב לציין שההודעה של אגודת המתרגמים יצאה קצת מאוחר מדי עבור חלק מן המתרגמים בענף. במקרים שבהם נוכלים כמו ברודרסון מפילים עשרות מקצוע בפח, דרושה פעולה יותר החלטית ויותר מהירה מצד האגודה, כדי להביא לתוצאות בשטח.

  כדי להבין עד כמה הכל פרוץ כאן, צריך לקלוט שהמשטרה מכירה את האיש עוד משנות התשעים אבל לא מצאה לנכון לפנות זמן כדי לאסוף מספיק ראיות להגשת כתב אישום נגדו, וזאת אף שהוא מוטט חברה גדולה בשם מיראז' מולטימדיה לאחר פרשת מעילה שהיה אפשר לעשות עליה סרט, עם תרגום או בלי תרגום.

  ירון ברודי/ברודרסון מפיל בפח אנשים מכל התחומים ומכל הענפים, גם בישראל וגם בחו"ל. לא מספיק להוציא אזהרה ברשימת תפוצה – אלא צריך לגשת באופן מיידי למפלג הונאה במשטרת מחוז תל אביב, להביא עדויות מפורטות של מתרגמים שניזוקו, ולהביא לכך שהאיש יועמד לדין בהקדם האפשרי.

 4. יעל הגיב:

  אני מצטטת מדבריה של מתרגמת אחת שניזוקה:
  "פתחתי באמצעות עורך דין תיק בהוצאה לפועל. ההוצאה לפועל לא עשו דבר, כמובן. אמרו לי, "תשלמי לשוטר, נלך למשרד שלו ונחרים לך מקסימום שולחן."

  לפני כחודשיים ניסיתי את מזלי במשטרה. הגשתי תלונה על הצ'קים שהוא ביטל.
  קיבלתי לפני כחודש מכתב לפיו התיק נסגר – כי זאת לא עברה פלילית!!!!!!!!"

  נו, וכשניגשים למשטרה זה עוזר?

 5. יעל הגיב:

  וגם לגבי האגודה:
  האגודה עשתה את המקסימום שהיא יכולה לעשות, ברגע שהדבר הובא לידיעתה. חשוב להבין שברודרסון הוא לא הלקוח היחיד שלא שילם למתרגמים שעבדו בשבילו, ולא כל מקרה כזה מדווח מיד לאגודה, פשוט כי חלק גדול מהמקרים כן נפתרים בסופו של דבר, ולפעמים אפילו לטובת המתרגם.
  במקרים אחרים, שלחה האגודה מכתבים ללקוחות שלא שילמו וההתערבות אכן הביאה לתשלום החוב.
  במקרה הזה, מכתב מצד האגודה ודאי לא יזיז לאיש שהשוק האפור רודף אחריו.

 6. יש הבדל גדול בין ללכת להוצאה לפועל (לאיש אין רכוש שרשום על שמו) ובין מבצע מיוחד של האגודה שבו היא אוספת ראיות ומגישה למשטרה בתור ארגון-גג של בעלי מקצוע. ההבדל הוא עצום.

  ואכן, ביטול צ'ק אינו עבירה פלילית. מה שכן, האיש היה פושט רגל – ואם הוא חותם על צ'קים, זאת בהחלט עבירה פלילית. היום הוא כבר לא פושט רגל, אבל האגודה היתה צריכה לחפש אותו בתקופה שהוא כן היה פושט רגל.

  לגבי האגודה – הסיפור אינו חדש, והאגודה היתה צריכה לפעול בשיא האגרסיביות (לא מכתבים אלא איסוף ראיות עבור המשטרה) מיד כשנודע לה. יוני 2008 זה כבר מאוחר מדי.

  האיש עוקץ לפחות ארבע שנים, ועכשיו זה פשוט מאוחר מדי.

 7. יעל הגיב:

  האגודה איננה חברת תרגום מסחרית. הוועד (הקטן מאד) שלה פועל בהתנדבות ועוסק בנושאים שבוערים בעצמותיהם של 500 חברים כגון כנסים מקצועיים, תעריפים וכדומה. אני לא יודעת בדיוק כמה מתרגמים ברודרסון הונה, אבל נראה שהנעקצים העיקריים הם חברות תרגום. החברות האלה אינן פונות לאגודה לבקש סעד בענייני לקוחות לא משלמים. יש להן עורכי דין. לאגודה אין.
  כמו כן, למיטב ידיעתי (ואני הייתי הגזברית בשנה שעברה, אז הייתי בסוד העניינים), המידע על האיש הגיע לוועד רק בזמן האחרון. כלומר שהדבר נודע לאגודה רק ביוני 2008, ולכן היא לא היתה יכולה לפעול לפני כן.
  לגבי "לפעול בשיא האגרסיביות" – אתה צריך להבין שמדובר בגוף וולונטרי, ושהוועד שלו, גוף קטן של תשעה מתנדבים המקדישים עשרות שעות בחודש לענייני האגודה, אינו יכול להזניח 500 חברים כדי להקדיש את הזמן הנדרש לאיסוף ראיות מהמתרגמים המועטים שנפגעו ישירות מהאיש, למרות ההשתתפות בצערם.
  בנוסף על כך – לא האגודה צריכה לאסוף ראיות אלא המשטרה. ומכיוון שגם כשמגיעים למשטרה עם ארגזים של ראיות, לא קורה שום דבר, אז לא ברור לי למה אתה חושב שהאגודה צריכה להקדיש זמן למלחמה בתחנות רוח.
  התרופה הטובה ביותר היא מניעה. האגודה שלחה לכל חבריה הודעה על מעלליו, וזה "שיא האגרסיביות" שהיא יכולה להפעיל בהתחשב במגבלות כוח האדם ובחוסר התוחלת של כל פעולה אחרת.
  בשיא הרצינות, אתה חושב שיש משהו שהאגודה יכולה לעשות שהשוק האפור לא עושה? אתה חושב שחברות הענק שהוא עקץ לא ליקטו ראיות? הרי אמרתי לך – מתרגמים ניגשו למשטרה עם ראיות ועדויות מוצקות, ושלחו אותם לכל הרוחות. אז באמת, מה כבר היתה האגודה יכולה לתרום? מה היא היתה עושה? מארגנת הפגנת מתרגמים מול ביתו של מפכ"ל המשטרה?
  אני אסירת תודה על התחקיר שלך, אבל נראה לי שהתסכול שלך מופנה לכיוון הלא נכון. לא האגודה אשמה בכך שהאיש עדיין חופשי, אלא המשטרה והפרקליטות. לשני הגופים האלה יש שפע ראיות, די והותר כדי לכלוא אותו מאחורי סורג ובריח. ואם הם לא עושים זאת, זה בגלל אוזלת היד שלהם ולא של האגודה.

 8. "אני לא יודעת בדיוק כמה מתרגמים ברודרסון הונה, אבל נראה שהנעקצים העיקריים הם חברות תרגום"
  הנעקצים הם מכל הסוגים – חברות גדולות, בינוניות, קטנות וגם פרילנסרים שעובדים מהבית. נפגעו מתרגמים קטנים ונפגעו מתרגמים קטנים עוד יותר.

  "המידע על האיש הגיע לוועד רק בזמן האחרון"
  אני דיברתי עם אינגה מיכאלי לפני יותר משנה, היא אמרה שתעביר את זה הלאה, אבל לא יצאה הודעת אזהרה. עוד לפני שדיברתי עם אינגה, היא ידעה על ברודרסון וידעה שהוא מפיל מתרגמים בפח.

  "שגם כשמגיעים למשטרה עם ארגזים של ראיות, לא קורה שום דבר"
  לפי גישה זאת, היה צריך להוציא הודעת אזהרה עוד ב-2006 מכיוון שהמידע היה קיים בצינורות עוד אז, והאגודה לא יכולה היתה לגשת למשטרה בכל מקרה, נכון?

  "התרופה הטובה ביותר היא מניעה"
  זאת רק אחת התרופות. יש הרבה דרכים למנוע מאדם לפעול, וכאמור האזהרה יצאה מאוחר מדי.

  לגבי המשטרה והפרקליטות – אכן מדובר במחדל ברור ומובהק שלהם. התסכול שלי הוא בעיקר כלפיהם, משהו בסגנון ה-95 אחוזים. ועדיין, האגודה הגיבה מעט מדי ומאוחר מדי.

  מודה לך על הדיאלוג המעניין, אני יודע שלא רבים ששים להתעסק בדמותו של האיש המלבב הזה. תודה וסופשבוע נעים.

 9. יעל הגיב:

  לא ידעתי שהמידע הגיע כבר אז, אם כי נדמה לי, ממעמקי זכרוני הפגום מאד, שבפורום של האגודה כן נכתב משהו על מישהו שמרמה מתרגמים באותה תקופה. אני לא זוכרת אם זה היה הוא.
  ובכל מקרה, האגודה לא יכולה לגשת למשטרה. אנחנו לא גוף רשמי כמו לשכת רואי החשבון או לשכת עורכי הדין. לפיכך, אילו היינו ניגשים בשם המתרגמים, המשטרה בוודאי היתה שולחת אותנו לכל הרוחות ואומרת לנו שהמתרגמים הנפגעים צריכים לבוא בעצמם. וכשהם באים בעצמם לא קורה כלום, אז…

 10. חסוי הגיב:

  למרות שבכתבה מוזכר היותו נוכל בתחום המדיה הוא ניצל גם את אמי בזמן שהיה נשוי הציג עצמו כאדם משכיל מצליח בעל עסקים פורחים אך הדבר מוטעה ראו הוזהרתים ואם תראו אותו עם מישהי ברחוב הזהירו אותה הוא כמעט השתלט לנו על הרכב והבית!!!!!!!!!!!!!!

 11. אורי ברייטמן הגיב:

  זאת תגובה למגיב/ה החסוי/ה, בה נכתב בין השאר:
  "הוא ניצל גם את אמי בזמן שהיה נשוי הציג עצמו כאדם משכיל מצליח בעל עסקים פורחים אך הדבר מוטעה ראו הוזהרתים ואם תראו אותו עם מישהי ברחוב הזהירו אותה הוא כמעט השתלט לנו על הרכב והבית"

  שלום לך,
  אני מצטער על מה שקרה לך ולאמא שלך.
  אשמח לשוחח איתך, ליצירת קשר: uribreitman@yahoo.com
  או בטלפון: 0522-470-282

 12. א הגיב:

  גנב מהארנק של אמי ומאות אלפי שקלים בצקים מתוחכם ברמות על קרא לעצמו אוריאל עד עכשיו לא השתקמנו

 13. דביר כפרי הגיב:

  שמי דביר כפרי ואני הבעלים של הסוכנות בארדי שירותי תרגום. השבוע נודע לי על קיומו של ברודרסון ועל המעשים הפליליים בהם הוא חשוד.
  ברצוני להבהיר כי אין, ומעולם לא היה, כל קשר ביני לבין ירון ברודרסון (שקורא לעצמו גם אוריאל ברדי, בין יתר השמות בהם הוא משתמש). הדמיון בין השמות מקרי בהחלט. התדמית העסקית והאישית שלי ניזוקה קשות מאז שהתפרסמו האזהרות מפני האדם הנ"ל (לקוחות ומתרגמים סבורים שמדובר באותו האדם), מה שהופך גם אותי לקורבן עקיף.

  אני גאה במוניטין ובאמינות שצברתי בעסק במשך למעלה מעשר שנים, מגנה כל פעילות שאינה חוקית ו/או הגונה, ומקווה שהאדם הנ"ל ייתפס ויועמד לדין בקרוב.

  בברכה
  דביר כפרי
  בארדי שירותי תרגום
  http://www.bardytranslations.com

 14. יונה הגיב:

  היתה לי הזכות להכיר את אימו המקסימה של ירון וצר לי שהשתמש בה,טען שנפטרה בעודה חיה כדי לחפות על מעלליו.
  אני בטוחה שהוא הוריד את אימו ביגון שאולה
  היתה לי הזכות גם להכיר את גרושתו,שניהלה את היסודי בו למד הבן שלי והיא קידמה בצורה נהדרת את בית הספר וגם היא אשה משכמה ומעלה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s