"כנסו" לדפי זהב, ידידי. גם אצלנו לא יודעים עברית

פורסם: 26/03/2008 ב-6. שגיאות נפיצות

מתברר שפרוייקט ה"כנסו" של האתר צובר תאוצה ואנשים כבר נוקטים יוזמה וסורקים את ה"כנסו"אים שהם קיבלו כדי שנעלה פה לעמוד הקלון.

אז הנה כנסו אחד שסרקה מילה פרוגר מפורום התרגום של תפוז:

 

 

כנסואים נוספים – בעמוד הקלון

תגובות
 1. דפנה לוי הגיב:

  לקנוס אותם?

 2. ג'ודי הגיב:

  אני מציעה להוסיף לעמוד הקלון את כל הכותבים בשגיאות.
  למשל, אלה שכותבים "פרויקט" עם 2 יו"דים.

 3. דפנה לוי הגיב:

  "שהייתי ילד
  או בכלל מתעלמים מהבכל"מ

  ואתה מי שאומר "רשמתי לך אס אם אס".

  בכלל,הגיע הזמן שנדון בתוכנית ענשיה לשונית מקפת. לא?

 4. סיון הגיב:

  אמנם השתמשו בצורת הציווי של בניין לא נכון, אבל לפחות הם השתמשו בציווי, שבאופן כללי נעלם מהשפה העברית.

 5. דנה הגיב:

  ו"לרשום" לצערי נצפה שלשום בידיעות אחרונות בטור של גפי אמיר, שאני דווקא חושבת שהיא משחקת נהדר עם הלשון העברית, אבל הפעם נרשמה נפילה כואבת עם "מסתבר שאם סופר יודע לרשום כהלכה, הוא יכול לקלוד 3,000 עמודים גם על כביסת גרביים ועדיין יגמאו את שורותיו בשקיקה." וגם "הספר רשום בסינית"
  נורא ואיום
  אני בעד להכניס את אלה לתוכנית הענישה המקיפה 🙂

 6. עומר הגיב:

  (כן פלצנים – מילה עברית חדשה).
  אני די בטוח שאילו הייתם חיים בימיו של שאול המלך, כולכם הייתם נגעלים משפתו העילגת והקלוקלת כשאמר לבנו "בן נעוות המרדות; הלא ידעתי כי בוחר אתה לבן ישי, לבושתך ולבושת ערוות אימך", או בלשון מעט יותר מודרנית (ורק לכאורה יותר בוטה) –
  "כוס אמק יא בן זונה"…
  בניגוד למה שאתם חושבים, שפות מתפתחות; יש ביטויים שהם תקינים בצרפתית המודרנית אך לו הייתם משתמשים בהם לפני 200 שנה הייתם נחשבים לעילגים!
  ובכלל – כל עניין ה"תקניות" בשפה הוא מופרך (שלא לומר נובע מנסיון להתבדלות מעמדית)
  בקיצור – צאו מזה!

 7. יעל הגיב:

  א' – אני לא יודעת איפה אתה רגיל להגיב, אבל ברשימות מקובל להתבטא בנימוס. טענות לגבי נסיונות להתבדלות מעמדית יתקבלו פה בעין יפה, אבל קללות והשמצות לא. לתשומך ליבך.
  ב' – אין לי שום טענה נגד מי שמדבר סלנג. טענתי היא נגד מי שאמור לדבר שפה תקנית ולא מדבר בה. הרי אתה מצפה מהרופאים שלך לטפל בך על פי כללי הרפואה המערבית, נכון? אם תרצה טיפול אלטרנטיבי תלך לאדם אחר. כך גם עם פרסומאים, עיתונאים ושות' – מהם אני מצפה שידעו עברית תקנית או ייעזרו במי שיודע בבואם להעלות על הכתב משהו שאין לו שום סיבה להיות לא תקני. מה כל כך חתרני ומרענן בעיניך בשגיאות הניקוד שבהן נכתב שמו של המוצר החדש "הפסקת אוכל"? מלחמת המעמדות מתנהלת בעינייך על גבו של צירה?

 8. עומר הגיב:

  "איפה בדיוק קיללתי? פלצנית זו קללה? אם כן, אולי גם "מתנשאת" זו קללה; ואולי התכוונת לחלק שבו הבהרתי שמה ששאול אמר לבנו היקר יהונתן היה בעצם "כוס אמק יא בן זונה"? אם לכך כוונתך, באמת שצר לי על ניבול הפה. בפעם הבא אכתוב "לדן אמך יא בן נפקנית"….
  ולמה את מתכוונת ב"מי שאמור לדבר שפה תקנית ולא מדבר בה"? מה זו בכלל שפה תקנית? ג'רגון מקצועי הוא עניין דינמי, ואני ממש לא מכיר שום תו תקן למינוח רפואי (בעצם – יש אחד כזה אבל לא מתייחסים אליו במיוחד).
  ומדוע את מכניסה לפי מילים שלא אמרתי? אני הזכרתי חתרנות או אפילו רמזתי עליה? אני בסך הכל הפניתי את תשומת הלב לכך ש"תקניות" (כמו מבטא…) היא סימן מובהק לבידול מעמדי. חריפות תגובתך מבהירה היטב על ראשו של מי בוער הכובע!

  נ.ב.-"ברשימות מקובל להתבטא בנימוס" – מאיפה לך לדעת? את הרי נמצאת כאן בדיוק יומיים! אם את רוצה לראות כמה מנומסים הם חבריך את מוזמנת לסור לאתרים הסמוכים (כמו למשל זה של הערס הממש לא פואטי, שוקי דבילי ושאר כנוותהון) או אפילו לקרוא את דבריך המתנשאים והממש לא מנומסים!

 9. יעל הגיב:

  אבל כל תגובה נוספת שלך (או לא שלך) בבלוג שלי (ולא אצל השוקי הזה) שמופיעות בה קללות, גם אם הן מפי מישהו אחר, תימחק לאלתר. אתה סתם חיפשת דרך לשרבב את הקללה הזאת פנימה, כי יש הבדל גדול בין קללות לבין שפה תקנית. כנראה לא שמת לב שאין לי שום טענות נגד האדם הרגיל שמדבר בשגיאות, אלא רק נגד מי שאמורים (בעיני לפחות) לדעת לדבר עברית תקנית, וביניהם פרסומאים, שכן אם הם אינם יודעים אותה, הם אינם עושים מלאכתם נאמנה.
  ובענייני הרפואה – זאת מטאפורה, שכנראה דורשת הסבר נוסף: ממי שמתיימר לעסוק בטקסטים שאינם חיקו לשפת רחוב ("חיקוי לשפת רחוב" הוא טקסט שמשתמש במתכוון בשפת רחוב) אני מצפה שידע לכתוב עברית סבירה. אם אינו יודע, אל יתיימר, ואל יעסוק במקצועות שבהם נדרשת עברית סבירה. בדומה, ממי שנושא את התואר רופא אני מצפה שידע לטפל על פי עקרונות הרפואה הקונוונציונאלית. ואם אינו יודע, יתכבד ויחליף מקצוע. בעיני זה עניין של אחריות מקצועית כלפי לקוחותיך. אם אתה איש מקצוע שעוסק בשפה (ופרסומאי הוא בעיני איש מקצוע שכזה), עלייך להכיר את כל רובדיה, החל באולטר-התקני וכלה בסלנג החדיש ביותר. ואז עליך להציע ללקוח כמה אפשרויות, מתוך מודעות מושכלת להבדל בין סלנג לתקני. אם אתה מציע לו רק שגיאה גסה בעברית, אתה עלול להרחיק מעליו לקוחות מסוימים שהם קצת יותר פדנטיים ועלולים להסיק, ובצדק, שאם הוא לא מסוגל לבחור משרד פרסום שעושה עבודה טובה, אולי גם את המוצר שלו לא כדאי להם לקנות. שפה תקנית היא אולי סמן להתבדלות מעמדית, אבל היא גם עדות להקפדה ותשומת לב לפרטים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s