מתרגמת תבעה לקוח וקיבלה את כספה + נזקים

פורסם: 03/09/2007 ב-לקוחות עם בעיות ובעיות עם לקוחות
תגים: ,
סיפור אמיתי של מתרגמת שביקשה להישאר בעילום שם, על התעקשותה לתבוע לקוח שלא שילם בבית משפט לתביעות קטנות. המכתב פורסם ללא שינויים (למעט התוספת מטעם עורך הדין בסוף) 

זה סיפור עם התחלה שגרתית, אמצע טרגי, סוף הירואי ומוסר השכל לא-אכזרי. הגיבורים: הלקוח, המתרגמת, בעלה הבקיא בהוויות משפט.

הסיפור התחיל באופן שגרתי באוגוסט 2006 כאשר לקוח שהופנה בהמלצת חברתה הטובה של המתרגמת הזמין עבודת תרגום בפקס חתומה על ידו. לדאבון לבה של המתרגמת, הלקוח לא בא לקחת את העבודה וכמובן, גם לא בא לשלם במשך שנה למרות טלפונים רבים והצעות להגיע עד למקום מגוריו לצורך איסוף התשלום בעבור העבודה. הסוף ההירואי היה כאשר בעלה של המתרגמת הגיש תביעה לביהמ"ש לתביעות קטנות וזכה. מוסר ההשכל של הסיפור אינו בנוסח: "והם בישלו את הלקוח הרע בסיר של בית המשפט לתביעות קטנות ואכלו אותו".

איך עושים את זה?

 1. מגישים 2 עותקים של כתב תביעה עם הוכחות משפטיות (תכתובת אימייל, פקס, חוזה, חוות דעת מומחה, זימון עדים למשפט וכתובת הנתבע), כדי שבית המשפט יוכל לשלוח עותק של כתב התביעה לנתבע. משלמים עמלה, ומקבלים זימון לתאריך המשפט. ביהמ"ש לתביעות קטנות: רח' וייצמן 1 בת"א. אפשרות אחרת: מורידים טופס כתב תביעה מהאינטרנט: http://elyon1.court.gov.il/heb/forms/tvia1.htm . שולחים את טופס כתב התביעה דרך הדואר לביהמ"ש עם בולים בסך 1% מסך סכום התביעה:

 2. ביהמ"ש שולח את כתב התביעה לנתבע ועד מועד הדיון יכול הנתבע להגיש כתב הגנה ו/או כתב תביעה שכנגד.
 3. בודקים באמצעות מודיעין בתי המשפט ואתר האינטרנט של רשות הדואר אם בוצעה מסירת כתב התביעה לנתבע דהיינו, הנתבע קיבל את טופס התביעה במכתב הרשום שנשלח אליו מטעם ביהמ"ש. אתר ביהמ"ש לתביעות קטנות מעקב אחרי תיקים: http://info1.court.gov.il/public ; אתר רשות הדואר, מעקב אחרי דואר רשום: http://web01.postil.com/itemtrace.nsf/mainsearch?openform ; מדריך מקוצר של שי"ל שמסביר את ההליכים: http://work-gsob.haifa.ac.il/shil2/jsp/general/Article.jsp?aid=238&cid=15
 4. בשלב המשפט, בגמר השימוע של שני הצדדים, השופט מכתיב במקום את פסק הדין.

 

ההירואיות היא שיש שופטים המוקפים בשלוש פקידות שופעות חזה ובלונדיניות שמקשות להתרכז בדמותו של השופט. בגמר הדיון (הנאשם לא טרח להגיע לבית המשפט) השופט שאל אם כדאי היה להגיש תביעה משפטית על סכום כזה, ונציג התובעת ובעלה השיב: "כבוד השופט, מדובר כאן במאה שיחות טלפון ובכבוד של אשתי". השופט הביט לכאן ולכאן כלומר בנציגות המין היפה שמסביבו והכתיב פיצוי על נזקים בסך של כפליים ויותר מסכום התביעה.

מוסר ההשכל הוא שהשבת הצדק לכנו במדינתנו תלויה גם באזרח הקטן; מדובר בלקוח בעמדה בכירה ביותר במקצועו. טוב יהיה גם אם השותפים הזוטרים לשררה ירגישו שהצדק נושף בעורפם.

הערות: אסור להגיש יותר מחמש תביעות בשנה; אסור להביא עו"ד לביהמ"ש לתביעות קטנות אלא אם כן התובע או הנתבע הם עו"ד בהשכלתם. התובע והנתבע יכולים להסדיר את ענייניהם באולם בית המשפט לפני שייקראו למשפט ואז המשפט מתבטל.

לקריאה נוספת

איך מתמודדים עם לקוחות שלא משלמים
כללי זהירות ב-hostage situations – הבלוג של איתי בנר
בית המשפט לתביעות קטנות – אם הלקוח לא משלם
מתרגמת תובעת את חברת SBC
לקוח לא משלם – סיפור אמיתי

 

עו"ד עמית יריב ביקש לתקן כמה פרטים קטנים:

 • במשפט אזרחי, אין "נאשם". יש נתבע.
 • לבית המשפט משלמים "אגרה" ולא "עמלה".
 • בית המשפט לתביעות קטנות בת"א רלוונטי רק למי שלבתי המשפט במחוז ת"א יש סמכות שיפוט עליו. מתרגם שעובד בפתח תקווה ועשה עסקה עם לקוח מנתניה, רוב הסיכויים שהתביעה שלו בת"א תידחה מחוסר סמכות מקומית. הנכון הוא שליד רוב בתי משפט השלום פועל בית משפט לתביעות קטנות (חריג לזה הוא, נדמה לי, השלום בהרצליה), וצריך לפנות לפי כללי הסמכות המקומית של בית המשפט לתביעות קטנות – לפי מקום יצירת ההתחייבות, לפי המקום שבו נחתם החוזה או לפי המקום שבו היה צריך השירות להינתן.
 • אם המתרגם פועל במסגרת חברה בע"מ, אי אפשר לתבוע אותו בתביעות קטנות.  

 

תגובות
 1. חדוי הגיב:

  תודה על המידע המועיל, ותודה שהעלית חיוך על פניי.

 2. דוד שליט הגיב:

  החוכמה זה לא לזכות אלא לזכות וגם לקבל את הכסף

 3. יניב פרקש הגיב:

  מותר לשאול מה הרלוונטיות של הבלונדיניות והמבטים?

  • חוקרת קטנה הגיב:

   גם אני רציתי לשאול מה קשורות הפקידות, חינניות או לא…

   • אה, כן. שורת הכותרת לתגובה שלי נמחקה במעבר מרשימות הנה.
    המכתב פורסם כלשונו. אין לי מושג למה אותה מתרגמת שמה לב לבלונדיניות.

 4. ואולי מן הראוי שאוסיף הערה המציינת זאת. תודה

 5. פרי זמק הגיב:

  בתשובה לדוד – ברגע שיש פסק דין, ניתן לפנות ללשכה להוצאה לפועל, והם יכולים לאכוף את החלטת בית המשפט – יש טפסים, תצהירים, אגרות, וכו', אבל בסוף הם יכולים להשיג את התוצאות.

 6. איל הגיב:

  גם איתור הנתבע יכול להיות סיפור ארוך ומיגע שלא תמיד נגמר טוב.

 7. בן שטרן הגיב:

  כל הכבוד למתרגמת ולבעלה. המידע הנוסף על הדרך לפעול נראה לי כל כך חשוב שהעתקתי אותו למסמך וורד ושמרתי במחשב שלי לשימוש עתידי. תודה. בן

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s